Sloupy elektrického vedení

Na problém s takzvanými sloupy smrti upozorňujeme již desítky let. I díky našim iniciativám již bylo na našem území mnoho nebezpečných sloupů vyměněno. Tempo výměny je však velmi pomalé a tak ročně na těchto sloupech zbytečně hynou tisíce ptáků. Do záchranných stanic Národní sítě, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody, se každoročně dostává více než 500 popálených ptáků! Záchranné stanice přitom ve většině takových případů (74%) trpícím ptákům zprostředkují rychlou smrt, protože zranění popálením končetin je prakticky neléčitelné. Pouhé desítky zvířat se daří držet při životě. Do přírody se však nevrátí. Zůstávají s trvalými následky v záchranných stanicích v jejich expozičních prostorách. I díky nim se tak o problému nebezpečných sloupů vysokého napětí dozvídá široká veřejnost. 

Zvířat, která někdo pod sloupy najde, je jen zlomek opravdového počtu zraněných a následně mrtvých jedinců. Ostatní často pod elektrickým vedením zraněni zůstávají po mnoho dní. Stěží lze odhadnout, zda zemřou v důsledku postupující nekrózy tkání, dehydratací či sežráním zaživa larvami hmyzu, pro které je ochromené tělo ptáka vítaným hodovištěm. O mnohé z nich se postarají lišky. O tom, že zasažené zvíře velmi trpí, není třeba polemizovat.

Poštolka popálená na drátech elektrického vedení (ZS Rajhrad)

„Společnost ČEZ Distribuce standardně používá u nově osazovaných podpěrných bodů vedení vysokého napětí již zabudované řešení, které nedovoluje dosednout ptákům do nebezpečné blízkosti vodičů. Tento typ ochrany je založen na principu ochrany polohou umístění vodičů, který zabraňuje fázovému, respektive zemnímu spojení prostřednictvím rozpětí křídel ptáků, případně křídel a pařátů. Jedná se o nejbezpečnější a zároveň nejekonomičtější způsob ochrany, nevyžadující doplňkové řešení v podobě dodatečné instalace. Současně firma u stávajících vedení instaluje dodatečné bezpečnostní prvky, a to přednostně v lokalitách, které jsou vytipovány ve spolupráci s ornitology. Podle platné legislativy budou do roku 2024 takto chráněna veškerá vedení vysokého napětí. Do ochrany ptactva před úrazem elektrickým proudem investovala ČEZ Distribuce přes 100 milionů korun,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

Ač budou v roce 2024 chráněné všechny sloupy, zemřou do té doby tisíce zvířat. I tak je otázkou, zda budou sloupy budoucnosti opravdu bezpečné, neboť i přesto, že dochází k výměně sloupů a dalším opatřením, která mají snížit úmrtnost ptáků na sloupech elektrického vedení, popálených ptáků, které každoročně přijímají záchranné stanice, neubývá.

9.11.2018 Zvířecí záchranáři: Král ptačí říše v ohrožení

21.4.2016 Ptáků popálených elektřinou přibývá

4.8.2015 Vzácný luňák se popálil a přišel o křídlo. Létat už nikdy nebude

13.1.2014 Popálených ptáků bylo vloni výrazně více. Může za to i počasí.

Za 3/4 roku 2013 prošlo rukama pracovníků záchranných stanic 493 ptáků, jejichž zranění souvila s dráty elektrického vedení. Celkovou rekapitulaci za rok 2013 vydáme v nejbližších dnech. Společnost ČEZ se v loňském roce podílela prostřednictvím svého grantu na péči o tyto pacienty.

3.9.2013 Co nás stále pálí?

23.8.2013 Odpočinek na sloupech likviduje ptáky. Elektrický proud zabíjí i vzácné opeřence

V roce 2012 rukama pracovníků záchranných stanic prošlo 465 ptáků zraněných o elektrická vedení nárazem nebo popálením . Často jde o ta nejtěžší zranění s fatálními následky.

7.3.2011 jsme vydali tiskovou zprávu 418 ptáků popálených! Kdo zaplatí péči o ně?

Poštolka obecná popálená el. proudem

Podívejte se do naší galerie Úrazy elektrickým vedením, ale pozor, obrázky jsou dost drsné.

V říjnu 2010 jsme se obrátili na distribuční společnosti ČEZ a E.ON s výzvou, aby pomohly systematicky hradit péči o živočichy zraňované na elektrických vodičích a sloupech vysokého napětí, které využívají.
S politováním nám bylo sděleno, že vzhledem k dopadům obrovského nárůstu požadavků v roce 2010 na připojení fotovoltaických elektráren do naší distribuční soustavy, tato skutečnost vyvolala ztrátu v hospodaření a z tohoto důvodu jsou nuceny přechodně zastavit sponzorské aktivity v oblasti životního prostředí a nemohou našemu požadavku vyhovět.

Zaslali jsme proto otevřený dopis provozovatelům rozvodných sítí. Přílohami dopisu jsou tabulka vyčíslující náklady na péči o ptáky zraněné na energetických distribučních zařízeních a nekteri pacienti.

Propagační videoklip záchranné stanice Ochrana fauny k výstavě Světlo pro Prahu,která proběhla v roce 2001 v Národním muzeu můžete shlédnou zde

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi