Pyrotechnika

Petardy a ohňostroje způsobují strach, zranění i smrt nevinným tvorům. Lidi to, až na výjimky, nezajímá. Chtějí se bavit. Co nejintenzivnější rachot, výbuchy a blesky jsou přece tou nejlepší zábavou. Že kvůli ní trpí divoká, hospodářská i ta doma chovaná zvířata je jaksi vedlejší?

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) to hodlá změnit. Vyzývá veřejnost, aby mu pomohla zdokumentovat co nejvíce případů utrpení zvířat v důsledku pořádání ohňostrojů.

Český svaz ochránců přírody chce primárně lidem otevřít oči. Ať mají dost informací se sami rozhodnout, zda si pyrotechniku koupí, zda své, firemní či obecní peníze na tuto zábavu použijí či nikoliv. Zejména u divokých zvířat se jejich utrpení v důsledku ohňostrojů těžko prokazuje. Očividné zděšení domácích či hospodářských (a tedy na leccos od člověka zvyklých) zvířat však naznačuje, že v přírodě se v důsledku ohňostrojů dějí hrůzné věci. Proto žádáme občany, aby nám na mail posílali svá svědectví (příběhy, fotografie) o tom, jak zvířata na petardy a rachejtle reagují. Zveřejníme je. Třeba lidem nakonec otevřou oči natolik, že milióny z obecních kas půjdou místo na ohňostroje do útulků pro opuštěná, vyděšená zvířata.

Že zábavní pyrotechnika není jen otázkou zdraví zvířat podrobně uvádí i Společnost pro zvířata na svých webových stránkách , kde je k dispozici i letáček se všemi informacemi.

Problematice zábavní pyrotechniky se věnují také stránky NePetardám

Mnohým lidem již došla trpělivost a snaží se o omezení či zakázání zábavní pyrotechniky legislativní cestou. Aktuální petice ke stažení, včetně petičních míst je na stránce Stop petardám a ohňostrojům

30.12.2015 Oslava Silvestra = neprůstřelné alibi?

4.12.2014 Oslava Vánoc = petardy a ohňostroje?!

30.12.2013 Silvestrovské veselí = noc plná strachu, zděšení i krve!

Ptáci: Vaše ohňostroje nás zabíjejí!

Že pyrotechniku není možné používat kdy se komu zachce uznala i státní správa v případě čapí rodiny na Pelhřimovsku. Více v aktualitě České inspekce životního prostředí z roku 2010

Na základě tohoto případu ohňostrojů pořádaných v době hnízdění ptáků vydala ČIŽP také doporučení:

Na základě získaných zkušeností  ČIŽP upozorňuje,  že pořádání ohňostrojů s neúměrně silnými zvukovými a optickými efekty v době hnízdění ptáků (tj. zhruba od března do konce července kalendářního roku) je krajně nevhodnou činností způsobující rušení ptáků, které je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Inspekce proto doporučuje na tuto skutečnost upozornit jak pořadatele těchto akcí, tak také věcně a místně příslušné orgány ochrany přírody, které k podobným akcím vydávají povolení.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 18. 3. 2024)

1 367 862 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi