Strašidlo v komíně

(9.10. Vlašim) Na obyvatele jednoho rodinného domku v obci Osnice u Jesenice u Prahy čekalo jedno ráno uvnitř krbu opeřené překvapení, puštík obecný. Sova se dovnitř dostala komínem a ven jí museli pomoci ošetřovatelé ze Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Velké černé oči, oválný obličej, zahnutý zobák, skvrnité peří a nohy s ostrými drápy. I tak může vypadat strašidlo, které šramotí v domě. Puštík obecný je jedním z našich nejběžnějších druhů sov. Obývá převážně listnaté či smíšené lesy. Jeho „hu-hůůů“ dále můžete slyšet také v parcích a v blízkosti lidských sídel, kde hledá potravu anebo úkryty ve starých doupných stromech. Občas bohužel některé sovy zaletí i dovnitř komínů.
„Puštík seděl v krbu. Vytáhl jsem ho a zkontroloval, zda není zraněný,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi. „Sovy z komína jsme vyprošťovali již několikrát. V řadě případů však lidé najdou sovy již mrtvé až při vymetání špatně táhnoucího komínu,“ pokračuje Němec.
Ptáci nejsou schopni ve svislé hladkostěnné rouře vyšplhat zpět nahoru a odletět. Mnohdy navíc nepropadnou komínem až dolů, kde by se dali snáze odchytit, ale uvíznou na těžko dostupných místech. Následně hynou vyčerpáním a hlady. Komín přitom stačí jednoduše zabezpečit pletivem, kovovou mřížkou anebo na něj nasadit průmyslově vyráběný lapač jisker.
„Tento puštík měl štěstí. Nebyl zraněný ale pouze ušpiněný od sazí, a tak nebylo nutné jej převážet k ošetření do záchranné stanice. Vypustil jsem ho proto do zahrady ke stromům, kam hned zalítl,“ uvádí Němec a dodává, že komíny se stávají pastí nejen pro sovy ale i pro další druhy ptáků.
Jaké máte komíny vy? Využijte kontroly před zahájením topné sezóny k jejich zabezpečení. Může to ušetřit nejen ptačí životy, ale také tím předejdete nebezpečí ucpání komínu a požáru ze vzplanutí hořlavin v kouřovodu.

Ing. Michala Jakubův
Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim

Foto archiv ZS Vlašim
Zachráněný puštík

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 6. 12. 2023)

2 048 580 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi