Rorýsi to s námi nemají vůbec lehké

Rorýs obecný je pták nenápadný svým vzhledem. Ve městech ho jistě nepřeslechnete a ani nepřehlédnete při letu, kdy oblohu křižují i desítky jedinců najednou, kteří loví létající hmyz (tzv. vzdušný plankton). Ve vzduchu tráví rorýsi většinu svého života. Jedinou výjimku udělá, když vyhledá místo pro snesení vajec a sedí na nich.
Podle odborníků rorýsi žijí téměř výhradně v okolí lidských obydlí – hnízdí totiž nejčastěji ve škvírách pod střechami obytných domů. A v tom je kámen úrazu. S rekonstrukcemi a zateplováním domů se roztrhl pytel a populace rorýsů začaly kriticky klesat. Díky legislativním opatření mají vlastníci nemovitostí před započetím prací povinnost udělat si biologický průzkum, zda dům kromě lidí neobývají také volně žijící druhy živočichů a nebudou tak stavbou ohroženi. Pokud se to prokáže, příslušný odbor životního prostředí nařídí opatření, které musí realizátor stavby dodržet (odklad prací v místě vletových otvorů, kompenzační opatření v podobě umístění rorýsovníků neboli hnízdních budek pro netopýry, na hotovu stavbu).
To, že umístit rorýsovník na stavbu a je vyřešeno, není určitě pravda. O tom se přesvědčili obyvatelé Břas na Plzeňsku. Tam se totiž na jedné rekonstruované budově objevily jak rorýsovníky, tak bodce proto holubům umístěné přímo pod rorýsí budky. Všímavé obyvatelce protějšího domu se naskytl hrůzný pohled, kdy na ostnech skončil nabodnutý dospělý rorýs. Paní nejprve hledala pomoc na sociálních sítích, později kontaktovala Českou inspekci životního prostředí a Sdružení vlastníků bytů. Inspektoři sice na místo přijeli a případ zdokumentovali, ale jinak se nic nedělo. Mezitím přišli o život na bodcích pod budkami další rorýsi.
Pomoc přišla až díky pracovníkům záchranné stanice v Plzni a Rokycanech. Díky spolupráci s dobrovolnými hasiči se podařilo nebezpečné bodce sundat a rorýsi tak mají opět bezpečný prostor pro vlet a výlet od svých mláďat.
Biologické průzkumy a kompenzační opatření určitě napomáhají k ochraně volně žijících druhů zvířat a rostlin, ale nejde je dělat bez rozmyslu. Příslušní úředníci musí být pečliví a nejen prověřit projekty a výsledky průzkumů, ale měli by si také ověřovat, jak byly požadavky na ochranu zvířat dodrženy.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi