Netopýrům nepřejí lidé ani počasí

(3.4.2015) Nejčetnějšími přírůstky na přelomu zimy a jara jsou pro záchranné stanice jednoznačně netopýři. Ač už se jedná o jednotlivce, které probudily výkyvy zimních teplot, nebo celé kolonie, kterým příroda nebo člověk nedali spát.

Konec zimy, období vegetačního klidu, je „nejlepším“ časem pro nástup motorových pil – úpravu dřevin a kácení. Staré stromy ale představují ideální zimoviště pro celé kolonie netopýrů. Na ty se však přichází až v momentě, kdy pila započala (ukončila!) své dílo. O tom se mohli přesvědčit pracovníci záchranné stanice Vlašim, kdy byli voláni k případu bohužel již „vyřešenému“. Podrobnosti v jejich aktualitě Když pomoc nepřichází včas.

Někdy však lidé dojdou ještě dál a nález netopýrů při kácení vůbec nenahlásí a situaci pořeší po svém. Snad bude televizní reportáž otřesného případu vodítkem jak se v podobném případě (ne)zachovat. Reportáž televize Barandov lez shlédnou v čase 6:29.

Ne vždy je však za zničení netopýřího zimoviště zodpovědný člověk. Současné počasí panující na celém území naší republiky, projevující se mimo jiné silnými větry, dokáže mnohé. Na Liberecku zasahovali u spadlého stromu hasiči a zvířata byla přijata do záchranné stanice v Arše. Silný vítr shodil strom plný netopýrů. Zachránili je hasiči a policisté.

Pokud si budeme všímat svého okolí, lze „netopýří paneláky“ odhalit. Při hrozbě kácení pak mohou strom prověřit odborníci ze záchranné stanice nebo České společnosti na ochranu netopýrů a zajistí tak jejich bezpečí.

 

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 7. 12. 2022)

2 432 853 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi