Na záchranné stanici ve Vlašimi mají letos neobvyklý počet příjmů lasiček

Na záchranné stanici ve Vlašimi mají letos neobvyklý počet příjmů lasiček. Minulou neděli (10. července) přijali již čtvrté letošní mládě, což na této stanici vůbec není běžné, protože během posledních deseti let se starali pouze o 3 mláďata. Jednu samičku již letos vrátili do přírody. ((20+) Facebook) Další tři mláďata si ještě nějakou chvilku na stanici pobudou, ale svého vypuštění na svobodu se také dočkají.

Lasice kolčava je naše nejmenší šelma. Lidé si ji často pletou s kunou a mylně se domnívají, že jim škodí v chovu drůbeže. Přitom je lasice kolčava specialistou na lov myšovitých hlodavců (85% kořisti tvoří myši a hraboši, 5% ptáci a zbytek malí plazi, obojživelníci, měkkýši, korýši, hmyz apod.). Lasice spotřebuje 40 g potravy denně. Hlodavce dokáže pronásledovat až do jejich nor kde je usmrtí prokousnutím spodiny lebeční. K tomu je skvěle přizpůsobená svou tělesnou stavbou. Kromě svého tělesného půvabu zaujme svou odvahou, hbitostí a obratností. Díky velmi dobré schopnosti plavat, skákat a šplhat pro ni neexistují téměř žádné překážky.

Vyhýbá se pobytu v otevřeném prostoru a loví raději v noci. Pokud loví ve dne, tak zpravidla za špatného počasí. Při prozkoumávání svého území nevynechá jediný předmět, který je pro ni zajímavý: pařezy, jámy, hrboly, padlé stromy. V zimě loví i pod sněhem.

Hnízdo si vytváří v křovinách, v kořenech stromů, v hromadách dříví, slámy nebo sena. Pokud její hnízdo někdo objeví, lasička jej opustí. Březost trvá zhruba 2 měsíce, v jednom vrhu se rodí 3 až 10 mláďat. Po dobu 8 týdnů jsou mláďata krmena výhradně mateřským mlékem. Ve věku 4 měsíců mláďata dospívají. V případě ohrožení přemístí svá mláďata na jiné místo. Lasice kolčava je schopna bránit sebe a své potomstvo před nebezpečím velmi dlouhou dobu.

Mít na zahradě lasičku je spíše výhoda než důvod k obavám. Lasice kolčava se vyskytuje téměř všude na našem území, ale díky její hbitosti a ostražitosti je málokdy možné ji spatřit.

 

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 28. 11. 2022)

2 202 330 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi