Jak dopadla kontrola čapích a výřích hnízd?

Poněkud v rozpacích a se smíšenými pocity se vrátili z další pravidelné jarní kontroly obsazenosti  sledovaných hnízd a hnízdišť pracovníci ZS v Plzni. Důvodem je nejnižší obsazenost lokalit za posledních 10 let.

Výři – z pravidelně sledovaných jedenácti hnízdišť výrů velkých obsazena pouze dvě! Na jednom hnízdě u Plzně 1 mládě a na stromovém hnízdě u Staňkova mláďata 2 (viz přiložené foto). Všude jinde žádné pobytové stopy, vývržky, trus a ani pohyb dospělých ptáků. Tady svou roli pravděpodobně sehrál dlouhodobý pokles a velice nízká úspěšnost při vyvádění mláďat. Těchto u nás největších sov rapidně ubývá zejména z důvodů jejich rušení při sezení na vejcích, likvidace jejich hnízdišť, změn krajiny a hodně dospělých ptáků pak hyne i pod koly automobilové a vlakové dopravy.

1Černí čápi – kontrolováno celkem pět hnízd a výsledek víc než tristní:

Kladruby u Stříbra (Tachovsko) – hnízdo původně obsazeno celým párem, opět (již třetím rokem) však v důsledku neustálého rušením ptáků sedících na vejcích nekoordinovanou těžbou dřeva (odstraňování polomů) a nepovoleným pohybem motorových vozidel  po nedaleké lesní cestě hnízdo opuštěné, bez mláďat i dospělých ptáků!

Krasíkov, potok Hadovka (Tachovsko) – hnízdo opraveno, ale bez mláďat a hnízdícího páru. Důvodem opět nekoordinovaná těžba a honba za hospodářským výsledkem v době hnízdění ptáků! O tom zcela jasně svědčí nová (čerstvá) paseka v těsné blízkosti hnízda!

 

Hubenov (Plzeň sever) – hnízdo opravené bohužel však bez mláďat a hnízdícího páru.

Příčina neúspěšného hnízdění nezjištěna, hnízdo pravděpodobně napadeno predátorem.

Město Touškov (Plzeň sever) – zde lokalita obsazena celým párem s minimálně 3 mláďaty. Tady je nutno pochválit soukromého vlastníka lesa, který nejen bere ohledy na živočichy žijící v lese, ale i důrazně vyžaduje zachování klidového režimu na lokalitě po celou dobu hnízdění (viz foto).

Bezemín (Tachovsko) – po dlouhé době opět obsazené hnízdo, naštěstí daleko od lidí a pro lesní techniku v nepřístupném terénu – zatím.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 20. 5. 2024)

2 093 767 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi