Čelisťové pasti zabíjely! Čáp bílý na jednu takovou tragicky doplatil.

(12. 1. 2024, ČR) Čelisťové pasti dnes bývají nelegálně využívány zejména rybníkáři k likvidaci vyder. Chytit se do nich může úplně cokoli. Zákon jejich používání i prodej přísně zakazuje. Čáp bílý se vloni o Velikonocích do takové pasti chytil. Od té doby bojoval v záchranné stanici v Makově o život. Tento týden boj prohrál.

Nesmírně smutný příběh se odehrál v záchranné stanici Makov. Tento týden museli jejich veterináři utratit čápa bílého, který byl 7. dubna 2023 chycen do ZAKÁZANÉ čelisťové pasti. Ta byla neznámým pachatelem nastražena na vydru u rybníka v Radomyšli na Strakonicku. Další nastražená past byla nalezena pod vodou.

Čáp byl chycen za nohu, kterou mu past téměř amputovala. Veterináři po mnoha vyšetřeních vyloučili šanci na její záchranu a došli k závěru, že je potřeba odumřelou část nohy odstranit. Chybějící část končetiny měla nahradit protéza: „Po dohodě jsme se rozhodli pro výrobu náhradní “nohy”, protože k podobným úrazům u ptáků dochází často a náš čáp tak mohl být i “průkopníkem” nového způsobu léčby. Využili jsme bezplatné nabídky firmy Protetika Medica na výrobu protézy na míru. Po desítkách hodin modelování a neustálého vylepšování protézy se nakonec musel udělat nový otisk pahýlu nohy, protože od úrazu došlo k zeslabení. Tak se začalo na novo.“ – popisuje průběh léčení Libor Šejna ze záchranné stanice v Makově.

Snaha o záchranu čapího života byla neutuchající, ale vyčerpávající. Naděje i síly slábly. „Čáp ty desítky kontrol a dnes už asi 1500 km v autě nějak zvládá, já méně. Chytá mě vztek, jaké trápení bude čáp kvůli lidské bezohlednosti do smrti mít. Žádný dobrý konec to totiž mít nebude, protéza se musí stále kontrolovat a druhá noha samozřejmě také trpí nadměrným zatížením.“ – komentoval už na podzim další průběh léčení Šejna. Noha se bohužel neuzdravovala a čáp se nezotavoval. Nakonec by pro něj život znamenal jen utrpení. Poslední zpráva o čápovi ze záchranné stanice zněla takto: „Moc rád bych vám napsal lepší zprávu, ale nemám ji. Dnes jsme museli léčení čápa v Kralupech ukončit. Pahýl nohy se zanítil, odumřel a další léčba by dobrý výsledek pro čápa již nepřinesla. Věřte nám, že to bylo pro nás všechny velmi těžké rozhodnutí. A kdyby někdo nenalíčil železa na vydru, do kterých se čáp chytil, nikdy k tomu nemuselo dojít.“

Mrzí nás, že i přes vybojované zákazy se takové věci dějí. Pokud byste někde narazili na čelisťovou, lepící či jinou zakázanou past (například pytlácká oka), neváhejte nález okamžitě ohlásit na policii ČR.

Aby zvířata netrpěla, Český svaz ochránců přírody (koordinátor Národní sítě záchranných stanic) dlouhodobě usiluje o usměrnění lidských aktivit tak, aby neohrožovaly divoká zvířata.  Jak je z tohoto případu patrné, lidská bezohlednost, hamižnost a krutost vítězí nad všemi zákonnými zákazy. Nezbývá než doufat, že lidé líčící čelisťové pasti či otrávené návnady zmizí dříve, než se stane neštěstí třeba malému dítěti, které si půjde k rybníku hrát. Mimochodem, policie případ v Radomyšli šetřila, leč důkazy proti konkrétní osobě nenašla.

Aktivity Národní sítě záchranných stanic v roce 2024 podporuje ministerstvo životního prostředí i ministerstvo zemědělství. Pomoc obyčejných lidí záchranným stanicím je však nezbytná. Pokud chcete pomoci, třeba i přímo záchranné stanici v Makově, můžete  to udělat prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi zde: https://daruj.zvirevnouzi.cz

Fotografie čápa z Makova volně k použití: https://www.uschovna.cz/zasilka/NUNGGT2UU3TD592S-WRV/L5DPL2XGXM

 

Kontakt:
Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody, , +420 602 395 473
Libor Šejna, Záchranná stanice živočichů Makov, , +420 732 239 960

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 29. 4. 2024)

1 825 506 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi