Čápi z Makova

/Ondra, Hynek, Bára a Zuzka poletí z Makova do Afriky s baťůžky/ – rok 2014
Již od roku 1995 hnízdí v Záchranné stanici živočichů Makov handicapovaní čápi bílí. Za tu dobu odchovali 50 mláďat, která sama odlétla. Zatím mohli lidé z celého světa sledovat průběh jejich hnízdění díky online kameře umístěné poblíž hnízda, ale další osudy mláďat nikdo neznal. Poodhalit tajemství odletu čápů na jih pomohly „baťůžky“ s miniaturním vysílačem GPS.
V roce 2014 se podařilo odchovat 5 mláďat. Nasazení batůžků 4 největším mláďatům bylo provedeno 24. června, těsně před jejich prvním letem. Sledování cesty začalo jejich odletem ze Záchranné stanice živočichů Makov.
Oba rodiče se do záchranné stanice dostali s poraněním křídla o dráty elektrického vedení a nemožností návratu zpět do přírody. Samec byl ve stanici 10. rokem. S první samicí odchovali 20 mláďat, s druhou zatím 12 mláďat. Celý projekt se připravoval 2 roky. Smyslem bylo zjistit a ověřit efektivitu péče o handicapy, úspěšnost vypouštění mláďat a dále sledovat jejich následné zapojení do volně žijící populace příslušného druhu. Předpoklad byl, že toto vše nám sledování pomocí vysílačů umožní, pokud to ptáci přežijí. Úhyny ptáků v prvním roce života v přírodě mohou být i více než 50%.

V našem případě byly použity vysílače o váze 27 g. Solární dobíjení zajišťuje panel zhruba 2×3 cm velký, který musí být umístěný na vyvýšeném místě, aby jej trvale nezastínila delší pera na zádech. Proto je při běžné instalaci jako baťůžek na zádech celé zařízení zřetelně vidět. Využili jsme také alternativní umístění nad pánví, kde je vysílač většinou překryt složenými křídly. Podle předpokladu se ukazuje, že i zde je napájení dostatečné, protože čápi bílí se u nás i v Africe pohybují v otevřené krajině, většinou pod přímým sluncem. K připevnění jsou použity speciální poteflonované pásky, které zajišťují minimální tření.

V sobotu 2. srpna 2014, v den spuštění projektu, bohužel Ondra, jeden ze čtveřice čápů, zemřel. Zřejmě po srážce s elektrickým vedením. V pondělí 4. srpna se do hnízda v Makově vrátila nečekaně čápice Bára. Návštěvníci webu záchranné stanice v komentářích sami upozornili jejího vedoucího na její možné zranění. 23.8. Bulharští kolegové našli na posledních souřadnicích Hynka spolu s jedním dalším čápem mrtvého. Osudným se jim stal sloup elektrického vedení. Před pár dny bylo v blízkosti tohoto místa nalezeno dalších 10 mrtvých čápů! V Bulharsku mají s elektrickým vedením podobný problém jako my zde v Česku. Již nyní se tam pracuje na výměně sloupů elektrického vedení za bezpečnější, byly jich vyměněny stovky a další tisíce na výměnu čekají. 5.4.2015 od čápic stále nemáme žádné zprávy, doufáme, že se ještě ozvou.

Mediálním partnerem byl Český rozhlas Dvojka a Pořad Meteor

V roce 2016 byl z Makova s vysílačkou vypouštěn a sledován také čáp Vodňan. Sledovat jeho cestu můžete na stránkách makovské stanice.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi