Netopýři

Netopýři v létě

V létě netopýři žijí většinou odděleně samci a samice. V příhodném úkrytu samice zakládají mateřské kolonie a začátkem léta rodí 1-2 mláďata, která kojí a vychovávají až do srpna. Úkrytem mohou být stromové štěrbiny a dutiny, štíty budov, půdy domů a kostelů, štěrbiny v panelových domech.

Mláďata potřebují udržet teplo, ale netopýři nebudují hnízda – proto potřebují přirozeně teplý úkryt s určitým teplotním gradientem. Tomu vyhovují škvíry, půdy, paneláky… a mláďata napresovaná na sebe. Celá mateřská kolonie potřebuje být teplá.

V prvních dnech po porodu  matky berou mláďata přisátá k prsní bradavce sebou na lov. Později matky mláďata nechávají v úkrytu a vracejí se několikrát během noci, aby je nakojily. Toto období je pro netopýry nesmírně náročné, matky prakticky neodpočívají, protože když nakojí mláďata, musí je zahřívat. Mláďata totiž ještě nedovedou aktívně regulovat svoji tělesnou teplotu jako dospělí netopýři. Než na konci léta opustí vzletná mláďata mateřskou kolonii, musí se  od matek naučit kde a jak se ukrývat během dne, kde a jaký  hmyz lovit, poznat nebezpečí, používat echolokaci k vyhledání úkrytu, kořisti i jiného netopýra apod.

Když večer netopýr vlétne do místnosti

Za teplých večerů, kdy často necháváme  okna dokořán, může netopýr vlítnout do mísnosti. Může to být netopýr, který prchal před predátorem, nebo nejčastěji nezkušené mládě, které nezvládlo letecký manévr nebo zabloudilo.

Pokud netopýr zmateně poletuje po místnosti, otevřete dokořán okna, zhasněte, odejděte z místnosti nebo se usaďte někde v rohu u stěny, a počkejte až se zvíře zorientuje (chvíli může létat po místnosti) a samo vylétne ven. Pokud se usadí např. na záclonách a víc jak půl hodiny se nehýbe, můžete ho odchytit a vypustit z krabice.   Netopýra chytnete tak, že zvíře lehce přehodíte hadrem i přes hlavu a jemně uchopíte i s hadrem a vložíte do papírové krabice. Krabici umístěte  na vyvýšené místo, odkud může netopýr odletět a kam se na něj zároveň nedostanou jiná zvířata včetně domácích mazlíčků. Hadr v krabici (raděj hrubší) nechte  sahat přes okraj, aby netopýr po něm mohl vyšplhat a odletět. Přesvědčte se, zda netopýr skutečně odletěl a nezůstal např. spadlý pod krabicí. Pokud do rána neodletí, vezměte krabici zpět domů, zavřete a ihned zavolejte odborníkům.

Netopýr nalezený přes den

Pokud jste nalezli netopýra ve dne, dejte ho do papírové krabice hned. Dovnitř  vložte zmuchlaný kus látky nebo toaletní papír (aby se mohl schovat) a vodu v ploché misce (např. víčko). Po setmění proveďte vypuštění z krabice a ráno zkontrolujte, zda se zdařilo. Pokud netopýr neodletěl, volejte ihned odborníky.

Netopýr nalezený ve dne na zemi nebo visící na viditelném místě s největší pravděpodobností potřebuje pomoc člověka. Ihned volejte nejbližší záchrannou stanici nebo SOS netopýří linku 731 523 599 a konzultujte další postup.

Netopýři v zimě
Netopýři k zimování potřebují úkryty se stálou teplotou, která se pohybuje podle druhu v rozmezí od 2-10°C, a s vysokou relativní vlhkostí.  V rozmezí těchto teplot mají netopýři vhodné podmínky pro zimní spánek (hibernaci), při kterém maximálně zpomalí svůj metabolismus a v hlubokém spánku přečkají období bez zdroje potravy. Pokud teplota v úkrytu stoupne v důsledku velkého venkovního oteplení nebo proudem teplého vzduchu z větraných vytopených místností, musí netopýři zaměnit úkryt za chladnější, aby mohli pokračovat v zimním spánku.  Podobně v okamžiku, kdy by netopýr v úkrytu zmrznul, zafungují mechanismy, které ho probudí a netopýr přeletí do teplejšího zimoviště.

V letošním teplotně extrémním roce si pravděpodobně někteří netopýři vybrali ke svému zimnímu spánku nevhodné místo. Velmi často jde o netopýry pestré (Vespertilio murinus) – černý čenich a uši, stříbřitý kožíšek a syčí (to je ze strachu, snaží se vypadat hrozivě). Když uhodily mrazy, zjistili, že promrzají štěrbiny, ve kterých se ukryli. Zoufale hledají vhodnější zimní úkryt a často se stane, že teplý vzduch proudící otevřenou ventilačkou je vláká do pasti – vlítnou do bytu a nemohou nalézt cestu ven. Takové netopýry je třeba co nejdřív předat odborníkům ze záchranné stanice. V žádném případě není možné je vypustit ven. Jako hmyzožravci nemají venku žádnou potravu a i když odlítnou, svoje energetické zásoby rychle spotřebují a hynou vysílením nebo zmrznou. Vypouštění netopýrů v zimě zákon kvalifikuje jako týrání.

Když v zimě netopýr vlítne do bytu nebo kanceláře:
Vezměte papírovou krabici, dejte do ní kus zmuchlaného toaletního papíru a netopýra nejlíp s pomocí hadru odchytněte a vložte do krabice. Netopýra chytnete tak, že netopýra lehce přehodíte hadrem i přes hlavu a jemně uchopíte i s hadrem a vložíte do krabice. Do krabice mu dejte malinkou mističku s vodou, např. víčko od pet lahve. Potravu nepotřebuje. Krabici přiklopte víkem, aby nezůstala žádná štěrbina (netopýr se protáhne škvírou užší než 1 cm) a udělejte malé otvory na dýchání. Volejte nejbližší záchrannou stanici nebo SOS netopýří linku 731 523 599.
Pokud si netroufnete odchytit netopýra sami, volejte ihned. Odchyty provádí také policie.
Na netopýra sahejte výhradně přes hadr nebo v kožené rukavici.

Co nevíte o netopýrech, aneb pořad České televize „Netopýři přinášejí štěstí“