Vichřice přivála do záchranné stanice Falco nové voliéry. Pomohl Ústecký kraj i státní podnik Lesy České republiky.

(6. 11. 2015, Dolní Týnec) Záchranná stanice Falco v Dolním Týnci na Litoměřicku pomáhá volně žijícím zvířatům už 20 let! Ročně se postará o více než 800 zvířat, z nichž přes polovinu vrátí zpět do volné přírody. Zajišťuje péči na území o rozloze 5 tis. km2.  Díky grantu Ústeckého kraje a finanční podpoře Lesů České republiky nyní došlo k zásadní rekonstrukci stanice. Svým dílem „pomohla“ i červnová vichřice.

Voliéry v areálu, který slouží léčebným i expozičním účelům, již pomalu dosluhovaly. Pro záchranné stanice však není snadné zajistit finanční prostředky ani na provoz stanic, tím spíše na takovéto investice. Situaci vyřešil grant Ústeckého kraje na stavbu nových voliér ve výši 236 000 Kč. V červnu ale úspěšně probíhající rekonstrukci zkomplikovala vichřice, která se prohnala areálem záchranné stanice a mnohé poničila. Velkou pomocí v této těžké situaci byly prostředky poskytnuté státním podnikem Lesy České republiky v rámci spolupráce s Českým svazem ochránců přírody. Díky částce téměř 60 000 Kč mohla být rekonstrukce navzdory vichřici nejen dokončena, ale podařilo se dobudovat také další, původně neplánované voliéry.

„Podpora od kraje i od Lesů České republiky pro nás byla spásou. Voliéry bychom neměli z čeho postavit a stanice by mohla fungovat ve velmi omezeném režimu, ekovýchovu v areálu bychom museli úplně zrušit“, prozradila vedoucí stanice, paní Jana Tomšovská.

Dnes areál září novotou a voliéry již využívají noví pacienti. Jedním z prvních obyvatel soustavy nových boxů byl malý vydří sameček z Českolipska. Ten spadl do montážní jámy a byl velmi znečistěný a zesláblý. „U nás si vyčistil srst a nabral sílu snědením dvou kil platýsího filé, které mu moc chutnalo“, usmívá se paní Tomšovská. „Byl u nás týden, poté mu poskytla útočiště záchranná stanice v Pátku u Poděbrad, která má pro vydry, vyžadující speciální péči, vhodné podmínky.“

Nové voliery_ZS Falco

Nové voliery ve Falcu

 

Jeden z prvních pacientů v nových voliérách

Jeden z prvních pacientů v nových voliérách

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi