Výr „fotbalista“ dostal svobodu a „štěnici“

(28.1.2019 Huslík u Poděbrad) V půli prosince byl pracovníkům záchranné stanice v Huslíku nahlášen případ uvíznutí velké sovy ve fotbalové síti v Jestřábí Lhotě na Kolínsku. Sice měl pohmožděná křídla, ale hned po Novém roce se mohl vrátit na svobodu. Byl opatřen vysílačkou, aby bylo možné sledovat jeho další osud.

17. dubna 2019 stanice Huslík informuje:

Výr velký vypuštěný ze záchranné stanice úspěšně zahnízdil.
Ze záchranné stanice na Huslíku hlásí úspěšné vypuštění výra velkého, který se zde zotavoval po pohmoždění obou křídel a otřesu. „Na konci loňského roku jsme byli přivoláni k případu zraněného výra velkého, který se zamotal do fotbalové sítě a nemohl létat“, uvedl Luboš Vaněk, vedoucí záchranné stanice. Všímaví lidé naštěstí výra rychle zaopatřili, aby nedošlo k dalším zraněním. Po několika dnech klidu a rehabilitace byl výr vypuštěn v místě nálezu.
„Výr velký byl opatřen GPS/GSM loggerem značky ANITRA. Toto zařízení dokáže téměř přesně zaevidovat pohyb jedince v různých časových intervalech. V některých případech je možné sledovat i některé další parametry. Nové technologie jsou ideální právě pro vypouštění rehabilitovaných ohrožených druhů ptáků, kdy je v případě potřeby možno včas odhalit, že není něco v pořádku a v terénu ptáka případně znovu dohledat“ upřesnil Dušan Rak, ornitolog, který se dlouhodobě úspěšně věnuje ochraně vzácných druhů dravců.
Další osud výra je momentálně podrobně monitorován přes aplikaci. Ta umožňuje zjistit, kde se výr nachází a jak se chová. „Každý den zjišťujeme nové poznatky z jeho života. Nejzajímavějším zjištěním je fakt, že se výr pohybuje velmi blízko lidských obydlí. Zvláště ve večerních hodinách se přesouvá k vesnici, kde loví potkany. Ani jednou se nepotvrdilo, že by ulovil některé z domácích zvířat.“, upřesnil Vaněk. V současné době probíhá hnízdící sezona a výří samice si připravila své teritorium pro snášení vajec. Výři jsou ke svému hnízdišti silně vázáni a málokdy je střídají, na svém území mají i několik různých hnízd.“
Video z hnízdění naleznete zde:https://www.youtube.com/watch?v=pWbPs7yG9Es&feature=youtu.be

O příběh výra se zajímal i Nymburský deník

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 6. 2024)

2 392 598 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi