Zraněný čáp si sám přiletěl pro pomoc na Huslík

Je pozoruhodné, jakým způsobem si dokáží volně žijící zvířata řídit osud sama. Přinášíme vám proto příběh samce čápa bílého, který si přiletěl pro pomoc na záchrannou stanici Huslík. Jak se dočtete, jeho volba byla naprosto správná.

Zraněný samec čápa bílého si přiletěl pro pomoc na záchrannou stanici Huslík. „Čápa s otevřenou zlomeninou levé nohy jsme objevili na voliéře, kde máme naše čápy. Seděl úplně nahoře, ale po chvíli váhání se od nás nechal odchytit,“ řekl vedoucí záchranné stanice pro volně žijící živočichy Luboš Vaněk. Není to podle něj poprvé, kdy se zraněné zvíře intuitivně vydalo pro pomoc právě na Huslík.

Čáp bílý Huslík ošetřovna
Zraněný čáp bílý na ošetřovně v Huslíku
Otevřená zlomenina levé nohy čápa bílého
Otevřená zlomenina levé nohy čápa bílého.

„Čápa jsme ošetřili v narkóze, kdy byla nutná amputace. Chybějící část nohy jsme mu po zahojení rány nahradili protézou z novodurové trubky. Teď už chodí po voliéře a stane se trvalou součástí naší expozice handicapovaných zvířat, která se už nemohou vrátit do volné přírody, ale pomáhají s výukou malých i velkých návštěvníků, kterých ročně dorazí na Huslík okolo deseti tisíc.“, upřesňuje Vaněk. Přibližně polovina z toho jsou školní výpravy, pro které je v ekocentru Huslík připravena řada vzdělávacích programů o ochraně přírody.

Zahojená rána po amputaci části levé nohy.
Zahojená rána po amputaci části levé nohy.
Připravená protéza.
Připravená protéza.
Protéza připevněná na levou nohu čápa bílého.
Protéza připevněná na levou nohu čápa bílého.
Uzdravený čáp bílý s protézou.
Uzdravený čáp bílý s protézou.

Čáp utrpěl zranění zřejmě při souboji s jiným čapím samcem o volné hnízdo na choťáneckém komíně, podobné souboje jsou celkem běžné, protože jen čáp s vlastním hnízdem dokáže přilákat některou ze samic, které přilétají do Čech z Afriky přibližně o měsíc později, než samci, vysvětluje bioložka z Huslíku, doktorka Marta Kroča Bryndová a dodává: „V některých jiných záchranných stanicích vyrábějí zraněným čápům protézy na 3D tiskárně, nám se ale osvědčily právě novodurové trubky, které jsou lehké, stabilní a levné,“ „Již před několika lety byl stálým obyvatelem záchranné stanice i čáp, kterému jsme vyrobili stejnou protézu, ten zde žil více než 12 let“, vzpomíná Luboš Vaněk.

Čáp patří mezi chráněné živočichy a také nejoblíbenější zvířata vůbec. Mají ho rádi i zemědělci, pomáhá jim redukovat přemnoženou populaci hrabošů. Ve volné přírodě se dožívá v průměru 10 let, ale nejstaršímu zjištěnému jedinci v ČR bylo 27 let.

***

Záchranná stanice na Poděbradsku působí už více než 30 let.Letos už ošetřila téměř 600 zvířat, většina se vrátila do volné přírody.

Přibližně jednu třetinu financí na provoz stanice poskytuje stát, zbytek tvoří dary od okolních měst, Středočeského kraje a soukromých dárců, kteří mohou některá zvířata i finančně adoptovat.

Podpořit činnost záchranné stanice Huslík lze na sbírkovém účtu: 2100852373/2010 nebo na čísle účtu 33553322/0800 s variabilním symbolem 907.

Kontakt:

Marta Kroča Bryndová, Záchranná stanice Huslík,

E-mail: ,

Tel.: +420 734 616 098

Web: www.stanicehuslik.cz

Facebook: https://www.facebook.com/ZachrannaStaniceHuslik

Použité fotografie jsou z fotoarchivu záchranné stanice Huslík.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi