Zimní přikrmování zvířat – kdy, koho a čím?

Pohled na teploměr jasně ukazuje, že zima se hlásí o slovo. Volně žijící zvířata se tak mohou ocitat v nouzi. Když není dostatek potravy, není ani energie na přežití. Vhodným krmením jim můžeme zimní období pomoci přečkat. Je důležité vědět koho, jak a čím krmit.

Nejhůře jsou na tom ptáci. Ti, kteří se živí výlučně hmyzem, odlétli do teplých krajin. Všežravci, dravci a hlavně semenožravci u nás ale zůstávají. Keřů a trav, které poskytují přirozený zdroj semen, v naší přírodě ubylo a tak je na nás, abychom tento dluh ptákům spláceli.

Pro drobné ptáky je ideálním místem pro přikrmování krmítko.

Je třeba zvolit vhodné vyvýšené místo, kam se za ptáky nedostanou predátoři, jako jsou například kočky, nebo nezvaní návštěvníci jako jsou potkani. Před predátory útočícími ze vzduchu krmítko příliš neochráníte. Vhodnější jsou ale spíše krmítka, která nestojí na otevřeném prostranství. Samozřejmě, že lze mít krmítko i na balkóně nebo parapetu. Krmítko by mělo být dostatečně velké a zastřešené, aby potrava deštěm či sněhem nevlhla a nekazila se.

Vhodnou stravou jsou směsi semen a ořechů. Nejznámější a ptáky nejvyhledávanější jsou slunečnicová semínka, ale ptáci ocení také semínka lnu, máku, nebo prosa. Do krmítka lze dále sypat různé druhy obilí, luštěniny nebo kukuřici. Ptáci ocení vyloupané vlašské nebo lískové ořechy, sušené šípky a ovoce. Zapomenout bychom neměli také na lůj, který milují třeba sýkorky. Lůj a semínka lze také zpracovat do podoby jednoduchých krmítek – roztaveným loje a semeny jdou naplnit otevřené borové šišky, kelímky či květináče, které lze zavěsit kamkoli, včetně větví stromů.

Prevence nemocí

Zejména v zimě se můžeme u druhů jako je zvonek zelený nebo hrdlička zahradní setkat s vážným onemocněním – trichomonádou –  nazývanou též „krmítková nákaza“. Ptáci jsou načepýření, okolí zobáčku mají mokvavé, příliš se nepohybují, potravu se snaží přijímat, ale nejde jim to…někdy se najdou u krmítka ptáci uhynulí. Onemocnění je infekční a během pár dní se mohou nakazit desítky ptáků. Léčit je není možné. Je nezbytné okamžitě sundat krmítko, důkladně ho vydezinfikovat a minimálně 14 dní nekrmit, aby se choroba dále neroznášela. Prevencí mohou být krmítka s otvorem, kde si ptáci potravu odnáší bez usednutí.

Vodní ptactvo

Lidé si navykli chodit k vodním plochám krmit ptáky pečivem. To ale určitě nedoporučujeme. Pečivo je pro ptáky nevhodným zdrojem energie. U ptáků v růstu způsobuje nedostatek správných živin růstové anomálie – tzv. andělská křídla, díky kterým nejsou schopni létat. Obecně se krmení ptáků na stojatých vodách nedoporučuje, neboť se z míst pak nechtějí přemístit a hrozí jim přimrzání a nedostatek přirozené potravy, pokud se plocha pokryje ledem. Na tekoucích vodách můžete ptákům přilepšit čerstvou zeleninou (salát, strouhaná mrkev), vločkami, obilím nebo granulemi pro vodní ptactvo. Nemějte ale obavy, hlady určitě nepojdou. Nanejvýš si přeletí za potravou jinam.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi