Z Makova vyletěl letos první čáp s batůžkem

(23.3.2016, Makov) Makovská záchranná stanice je proslavená svými úspěchy ve sledování vypouštěných čápů. Letos se do světa vypravil starý mazák, dvouletý čáp bílý, který se ve stanici zotavil natolik, že mu pracovníci stanice spolu s odborníky dali šanci.

Zhruba před dvěma lety, 18. dubna 2014, pracovníci makovské stanice od Městské policie Vodňany přijali poraněného čápa bílého.  Při bouřce ho z hnízda na náměstí srazil poryv větru a měl silně poraněné křídlo a zhmožděniny po celém těle. Zpočátku to vypadalo na trvalé poškození s malým úspěchem na zpětné vypuštění. Po řadě léčení byl zhruba po dvou letech vypuštěn do volné přírody v okolí Vodňan.

O sledování šéf stanice Libor Šejna uvedl: „Vzhledem k jeho poranění bylo vhodné provést jeho monitoring pomocí GPS vysílače. To zajistí jeho stálé sledování a v případě nouze může být proveden i jeho zpětný odchyt. Zároveň je tak možné dozvědět se neznámé detaily ze života čápa, případně sledovat jeho tah do Afriky a zpět po více let. Toto vše sledování pomocí vysílače umožňuje. V současnosti jsou v Česku monitorováni pouze 2 čápi bílí, kteří jsou nyní v Africe.“

Chcete sledovat cestu čápa v přímém přenosu? Můžete tak činit na odkazu http://slowtv.playtvak.cz/hnizdeni-capu-ve-stanici-makov-de7-/hnizdeni-capu.aspx?c=A160304_112627_hnizdeni-capu_plap&t=map

Možná i díky medializace loňských čápat s batůžky se podaří zmírnit dopady vlivu vysokého napětí na ptáky v Bulharsku. V Bulharsku mají s elektrickým vedením podobný problém jako my zde v Česku. Již nyní se tam pracuje na výměně sloupů elektrického vedení za bezpečnější, byly jich vyměněny stovky a další tisíce na výměnu čekají.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 28. 11. 2022)

2 202 330 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi