Ve Vlašimi přijali dřemlíka tundrového

Od víkendu se kolegové ve vlašimské záchranné stanici starají o velmi vzácného sokolovitého dravce – dřemlíka tundrového. Tento druh můžeme u nás potkat pouze v zimě, protože populace ze severní Evropy zimuje v jižní Evropě a přes naše území přelétává. U nás se dřemlík tundrový řadí k silně ohroženým druhům a jeho početnost se na našem území odhaduje na 90-180 jedinců ročně.

Zlomené křídlo, kvůli kterému byl přijat na záchrannou stanici mu pravděpodobně způsobil náraz. U tažných dravců musí být křídla naprosto zdravá, aby takovou dálku byli schopni uletět. Dřemlíci jsou velmi obratní lovci a ke svému způsobu lovu potřebují být v dokonalé kondici. Dřemlík tundrový loví obvykle malé ptáky do hmotnosti 40 g. Ty překvapuje v nízkém letu, při kterém se obvykle drží méně jak metr nad zemí. Dokáže však ulovit i ptáka až do velikosti domácího holuba. Ptáci v páru spolu často při lovu spolupracují, přičemž jeden kořist nažene tomu druhému.

Dřemlík u kolegů ve Vlašimi začal po obvyklých prvotních problémech již sám přijímat potravu. Jestli se ale vrátí do přírody zatím není jisté, momentálně ho čeká ještě další podrobnější vyšetření ve veterinární ordinaci.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 21. 2. 2024)

1 087 081 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi