Ústřice by nebyla? zní od hosta v záchranné stanici Makov

(Makov 23.7.2020) Neobvyklého pacienta až z Polska hostí záchranná stanice v Makově. Na začátku týdne totiž přijali mladého ústřičníka velkého, ptáka mořských pobřeží živícího se, jak již název napovídá, mořskými měkkýši, červy a dalšími drobnými živočichy. Naštěstí si s sebou nesl „občanku“ a tak víme, kde se v Čechách vzal.

„Ústřičníka jsme odchytávali v Radomyšli na Strakonicku, několik dnů se pohyboval bez letu po městě a byl značně vyhublý. Po zveřejnění na FB se ozval pán z Polska, že je to „jejich“ ústřičník, kterého a další odchovali v inkubátoru – vejce odebrali kvůli hrozící povodni – a vypustili ho 11. Července“, zveřejnil na FB stránce makovské záchranné stanice její vedoucí, Libor Šejna. Ústřičník má totiž viditelný červený nožní kroužek s označením L2 a tak o jeho původu nebylo pochyb.

Polská organizace Fundacja Ptasie Horyzonty uvedla, že odebrali z důvodů povodní a zničení snůšek na řece Viszle 30 vajíček a v inkubátoru je odchovali. Mláďata naučili sbírat červy a různé breberky a postupně je vypouštěli. Toho makovského pustili 11. července u obce Kaliszany – Kolonia. Proto se prý také tolik nebojí lidí. Ústřičníci jsou tažní, a proto se výjimečně objeví také ve vnitrozemí, tedy i v ČR, stejně jako tento konkrétní jedinec. Polské ornitology samozřejmě osud jejich „L-dvojky“ zajímá a do Makova poslali další instrukce. „Dle přání ho máme vypustit v místě s větším množstvím ústřičníků, což asi bude problém… Nebo snad víte někdo kam?“, uvádí trochu pobaveně (na ústřičníky u nás opravdu běžně nenarazíte) Libor Šejna. Potkáte-li proto ústřičníka, bez otálení to nahlašte do Makova 😉

Video z odchovu mladých ústřičníků najdete mj. na FB stránce záchranné stanice Makov nebo na odkaze:

https://www.facebook.com/ptasie.horyzonty/videos/2675063362743064/UzpfSTE4MjExMDY4NTIyMzI1ODoyNjk2MTE0NzEwNDg5NDk3/

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 29. 3. 2023)

1 028 334 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi