Soví babyboom

(Litoměřicko 13.11.2020)To tu dlouho nebylo! V Čechách se urodilo neobvyklé množství vzácných druhů dravců a sov. Mohou za to hraboši. Přesto, že zprávy o hraboší kalamitě na našich polích jsou válcovány těmi o koronaviru, hraboši nespí. Z Moravy se v tomto roce přesunuli do Středních a Severozápadních Čech a úspěšně se množí. Zatímco zemědělci počítají ztráty a zvažují užití jedů, ochránci přírody se jim snaží vysvětlit, že stejně tak, jako na Moravě, tak i v Čechách hraboši zase zmizí a použití jedu je zbytečné a rizikové pro velké množství necílových druhů. Sčítají totiž na místo hrabošů vzácné druhy ptáků.

S nárůstem počtu dravců a sov ale roste i počet těch, kteří mají nějaký problém (sražení dopravou, náraz do prosklených ploch, otrava, zranění zemědělskou technikou, vysílení…) a dostávají se tak do péče záchranných stanic. Zatímco za celý rok 2018 stanice evidovaly 2610 dravců a 491 sov, v minulém roce to bylo už 2812 dravců a 690 sov, na konci letošního října stanice uvádí 3085 dravců a 665 sov (a dle podkladů z uplynulých let očekáváme, že sov bude do konce roku evidováno ještě okolo 9%, což představuje okolo 730 pro rok 2020).

Názorný je i příklad dvou vybraných stanic – moravských Bartošovic, které ve stejný den loňského roku evidovaly o pět sov více než letos (gradace hrabošů na Moravě v loňském roce) a českého Falca, které naopak letos eviduje dokonce o 27 sov více, než ve stejný den roku 2019.

A nejsou to jen tak ledajaké druhy sov, které se ve stanicích objevují. Úspěšně se na našem území nyní rozmnožují zvláště chráněné sovy pálené, sýčci obecní, sýci rousní, kalousi pustovky, puštíci bělaví nebo kulíšci nejmenší. A že jsou příběhy pacientů někdy opravdu kuriozní popisuje vedoucí stanice Falco, Václav Tomšovský: „Do stanice už se nám letos dostal několikátý sýček obecný. Toho posledního nám nahlásil dělník ze stavby haly v Lovosicích. Když si šel odskočit do křoví, objevil tam bezvládné tělo sovy zamotané do bodláčí. Nelenil a hned nám případ nahlásil. Sýčka jsme přijali ve špatném stavu, ale po té, co nabral sílu, byl okroužkován a vypuštěn na svobodu.“

Apelujeme proto na všechny zemědělce, aby jedy na svých polích k hubení hrabošů nepoužívali. Hraboší populace poklesne i bez toho a nevznikne tak riziko úmrtí dalších, necílových, druhů zvířat, jak se stalo v loňském roce na Moravě, kdy došlo k prokázanému úhynu čápů bílých po pozření otrávených hrabošů.

Kalous pustovka v ZS Falco

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi