Rarita v ZS Lesů města Prahy!

(12.1.2015, Praha) Velice překvapivého „pasažéra“ předala ošetřovatelům pražské záchranné stanice v sobotu 10. ledna večer cizinecká policie. Poblíž Letiště Václava Havla se na zemi našlo malé, asi třítýdenní mládě kalouse ušatého, které by se mělo za normálních okolností vylíhnout až za několik měsíců. Z rodinného hnízda sovičku pravděpodobně srazil silný vichr, který se o víkendu přehnal republikou.
Kalousi ušatí a puštíci obecní patří mezi nejčastější sovy, které v pražské přírodě žijí, a tak se i k nám do stanice už několik zraněných nebo nedospělých jedinců ze zničených hnízd v minulosti dostalo. Ovšem samotný fakt, že se zřejmě někdy v období Vánoc vylíhlo mládě sovy, je ohromná rarita, s jakou  se ochranáři zatím nesetkali.
Námluvy sov začínají obvykle v zimních měsících, jako je leden a únor, a kalousi hnízdí většinou jednou ročně, v období od března do června. Závěr loňského roku tak zřejmě musel být zvlášť teplý a taky vydatný, pokud jde o stavy hlodavců, na nichž si kalousi pochutnávají, že se rodiče nalezeného mláděte rozhodli ještě na přelomu listopadu a prosince zahnízdit a vyvést nové přírůstky.
Mladý kalous, s nímž si tak nejmíň dvakrát zahrály vrtochy počasí, teď do jara zůstane ve stanici, a až trochu povyroste a naučí se létat, vypustí netradiční prosincovou sovičku zpátky do volné přírody.

(FB Záchranná stanice Lesů hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy)

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 7. 12. 2022)

2 432 853 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi