Oživování, resuscitace, infuze – přesto mladý život vyhasl

(12.2.2021 Velký Chlumec) Několik bezesných nocí má za sebou vedoucí záchranné stanice pro volně žijící živočichy ve Velkém Chlumci u Prahy. Když mu na konci ledna zavolala z Prahy Západ rodina, že našla mládě, ještě nevěděl, co ho čeká. Na místě našel apatické vyhublé mládě vydry. Bylo jasné, že jde o čas.

 Během převozu mládě kolabovalo, zřejmě bylo bez matky několik dní. „Podařilo se mi mládě znovu oživit za pomoci masáže srdce a dýchání do čumáku,“ popisuje kritické okamžiky Petr Procházka ze záchranné stanice a dodává: „Případ jsem okamžitě konzultovat se záchrannou stanicí v Pavlově, která se na vydry specializuje. Doporučili mi napojit mládě na infuze, což jsme u našeho veterináře provedli.“ Ve stanici pak dostalo mládě maximální péči a bylo pod nepřetržitým dohledem. I přesto mladý Vydrýsek, jak ho děti pana Procházky bez zaváhání pojmenovaly, svůj boj prohrál. Obdobně staré mládě přijala z Nýřanska na konci ledna také stanice v Plzni. I zde byl stav nalezeného mláděte natolik vážný, že zvíře nepřežilo.

Záchranné stanice pro volně žijící živočichy, které sdružuje Český svaz ochránců přírody v Národní síti, přijmou každoročně okolo 40 vyder, většina z nich však dopadne obdobně jako Vydrýsek. Více než polovina z nich se stane obětí svého jediného „predátora“, kterým je člověk. Nejčastěji vydra přijde k fatálnímu zranění při přebíhání silnice. Podchodů je totiž stále žalostně málo. Podél vodních toků pak vydrám stále hrozí pasti a otrávené návnady i přesto, že je jejich používání trestné.

Pokud je do záchranné stanice přijato mládě vydry, je velmi náročný samotný odchov a příprava na vypuštění. Vydry v péči člověka mají obrovský handicap, neboť jim chybí matka, která by jim ukázala, jak se o sebe mají postarat, kde a co lovit a čemu se vyhýbat. Ve stanicích musí mít pro vydry speciální zázemí s vodní plochou, kde se učí lovit živou potravu. Ideální je, pokud se odchovávají alespoň dvě mláďata či skupina pohromadě.

Vzhledem k tomu, že hlavní potravou vyder jsou ryby, je odchov každého jedince náročný také finančně. Pokud chcete podpořit činnost záchranných stanic, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo  33553322/0800 (záchranná stanice ve Velkém Chlumci má variabilní symbol 316) nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců).

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 8. 7. 2024)

1 836 534 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi