O poslání záchranných stanic se letos dozvěděly statisíce dětí i dospělých

(19.12.2019, Praha) Rozeznat holuba od hrdličky, vědět, jak vypadá, kde žije a čím se živí rorýs, kdy potřebuje pomoc nalezené mládě zajíce nebo ježek, to vše veřejnosti osvětlují pracovníci záchranných stanic. Díky osvětovému projektu podpořenému Ministerstvem zemědělství (MZe) se s některou ze záchranných stanic Národní sítě a její činností mohl setkat zhruba každý padesátý občan naší republiky.
V rámci projektu MZe se 18 stanic zaměřilo na osvětu a propagaci volně žijících zvířat s důrazem na zvěř. Pomoc zvířatům v nouzi je totiž pouze část náplně záchranných stanic. Osvětě věnují pracovníci stanic minimálně stejně tolik času. Věří, že jen tak mohou snížit dopady civilizace na přírodu. Pokud totiž lidé nebudou znát přírodní zákonitosti, stěží dokáží rozpoznat, zda zvíře, na které narazili, potřebuje pomoc. Proto záchranné stanice cílí už na ty nejmladší. V programech, které probíhaly ve školním prostředí, v areálech záchranných stanic nebo přímo v terénu, je pracovníci stanic učili to nejdůležitější, co by o zvířatech a prostředí, ve kterém žijí, měli vědět. Osvětové akce byly realizovány i pro širokou veřejnost.  Ta mohla přijít nejen do stanic, kde se seznámila se zvířaty, která se pro svůj handicap nemohla vrátit do přírody, ale i na akce jako je Den Země, Netopýří noc či akce spolupořádané městy a obcemi. Osloveno tak bylo více než 200 000 dětí a dospělých.
Kromě výukových programů pro děti a mládež a dalších akcí pro veřejnost se do stanic podařilo v rámci projektu pořídit mnoho doplňkového výukového materiálu, jako jsou naučné informační systémy (ve stanicích Drosera, Aves a Falco), putovní výstava o pro člověka konfliktních druzích zvířat ( Záchranná stanice v Třeboni) nebo prvky do vnitřních „neživých“ expozic stanic. Třeba bartošovická stanice tak doplnila vnitřní expozici návštěvnického centra o preparát rysa ostrovida, venkovní prostory o siluety dravců a sov, nechala vytisknout panely o své činnosti, které budou cestovat po regionu, vydala brožurku doplněnou o půvabné ilustrace Co dělat když.., kterou umístila také na web http://csopnj.cz/zachranna-stanice/co-delat-kdyz-brozurka-ke-stazeni/.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 10. 4. 2024)

1 605 890 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi