Na Novojičínsku prozměnu řádí „bouchalové“

(22.10.2013) Pracovníci záchranné stanice v Bartošovicích prožívají velmi smutné podzimní dny. Několikrát do měsíce vyjíždějí k  případům zraněných zvířat, kdy je diagnostikováno stále to samé – poranění střelnou zbraní!

Pacient ZS Bartošovice - moták lužní
Pacient ZS Bartošovice – moták lužní

V polovině září přijali do záchranné stanice motáka lužního (Circus pygargus)  s  vážným zraněním pravého křídla – frakturou vřetenní kosti, s drobným zranění levého křídla a silně poškozenými ocasními péry.

Takto poměrně rozsáhlé traumatické zranění bylo způsobeno střelnou, brokovou zbraní. Dravec byl nalezen v kritické kondici  na k.ú. Kunín, kde tento druh nepravidelně hnízdí v rozsáhlých lánech obilí. Jde o dravce v jehož potravě jsou především zastoupeni drobní zemní hlodavci a hmyz a takovouto pozornost od nositelů loveckých zbraní si zcela určitě nezaslouží.  S tímto přístupem nepřizpůsobivých občanů, některých lovců – majitelů loveckých zbraní,  se však setkáváme bohužel poměrně často.

Měsíc na to postřelených pacientů přibývá.

RTG snímek postřelené vydry
RTG snímek postřelené vydry

V prvním případě jsme 27.9.2013  na základě upozornění občanů odchytli vydru říční na k.ú. Bravantice, která vykazovala úrazový stav. Domnívali jsme se, že jde o traumatické zranění po střetu s dopravním prostředkem. Samec vážící 3,6 kg vykazoval zranění pohybového aparátu a měl drobné oděrky. Během dvou dnů uhynul, následné rentgenové vyšetření kadáveru  však ukázalo na pravou příčinu úhynu. V jeho těle uvízly 3 olověné broky o velikosti 4,5 mm, první brok byl krajině hlavy, druhý v krajině krční a třetí v pánvi, viz. RTG snímek.

Broky tedy zasáhly důležité vnitřní orgány a způsobily vydře zranění, která nebyla dlouhodobě slučitelná se životem.

Dalším případem z posledních dnů je labuť velká, kterou jsme na základě upozornění turistů nalezli v tratolišti krve na chodníčku vedoucím okolo rybníku Kotvice. Tento rybník je současně vyhlášen rezervací a území požívá zvláštní ochrany, když už pomineme, že se nacházíme v CHKO Poodří.

Labuť s prostřeleným křídlem
Labuť s prostřeleným křídlem v ZS Bartošovice

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 21. 2. 2024)

1 087 081 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi