Mladé sovy zachránilo stěhování

(13.7.2016, Vlašim) Záchranné stanice pro zvířata bývají od jara do podzimu zaplněny především zraněnými či osiřelými mláďaty. Ošetřovatelé se je snaží doslova vypiplat a následně, pokud to lze, vrátit zpět do přírody. I přes veškerou snahu a náročnou péči však člověk mláďatům nikdy nemůže pravé rodiče zcela nahradit. V případech, kdy to je možné, se proto ochránci přírody snaží odchytu mláďat zabránit. Ošetřovatelům vlašimské záchranné stanice se tak povedlo bravurně udržet pohromadě rodinku kalousů ušatých.

„Byli jsme přivoláni k nálezu tří mláďat kalouse ušatého, která i s hnízdem spadla ze stromu. Vše se událo téměř v centru Kutné Hory, kde ptákům hrozilo nebezpečí v podobě frekventované komunikace a lidí z okolí venčících své psy a kočky,“ komentuje případ Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Kalous ušatý je jednou z našich nejhojnějších sov. Velikostí by se dal přirovnat k holubovi. Pojmenován byl podle nápadných prodloužených per na hlavě připomínajících uši. Za soumraku jej můžete zahlédnout či slyšet v otevřenější krajině, u okrajů lesů či i například v městských parcích. K hnízdění nezřídka využívá stará hnízda po krkavcovitých ptácích, která jsou vystavěna v korunách stromů.
„Po příjezdu na místo malé sovy zajistil náš pracovník Standa Němec a nechal pro ně vyrobit náhradní hnízdo. Toho se výborně zhostil náš pomocník pan Kollar. Hnízdo pak umístili i s okroužkovanými mláďaty na balkon paní, která měla hnízdící strom poblíž pozemku. Za to jí patří velký dík,“ popisuje záchrannou akci paní Syslová.
S přesuny ptáčat z poškozených či ohrožených hnízd nedaleko od původního hnízdiště mají záchranné stanice dobré zkušenosti. Nikdy to však nezkoušejte sami, bez rad odborníků. Hnízdo musí být bezpečné a jeho umístění odpovídat druhu jeho obyvatele. Následně je pak potřeba sledovat, zda rodiče svá mláďata najdou. Zraněná mláďata je třeba ošetřit a mnohdy je nelze přesunout. Důležité je také dobře odhadnout věk ptáčat. Když už hnízdo samy přirozeně opouští a učí se létat, přesun hnízda není potřeba.
„Rodiče malých kalousů v Kutné Hoře vše sledovali a ihned se přizpůsobili novému improvizovanému hnízdišti. Díky sledování víme, že mláďata dokrmili a ta po čase úspěšně vylétla,“ shrnuje stěhovací akci Jaroslava Syslová.
Ing. Michala Jakubův
Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim

Mláďata kalousů. Foto ZS Vlašim.
Mláďata kalousů. Foto ZS Vlašim.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 7. 12. 2022)

2 432 853 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi