Jak prožívají „jaro“ v záchranných stanicích

(2.4.2013) Dočkáme se letos vůbec jara?

To je asi otázka, kterou si klade asi každý z nás. Co platí pro nás, platí mnohem více také pro zvířata. Lesní zvěř se bez přikrmování neobejde, neboť pod vrstvou sněhu se potrava hledá velmi těžko a když už, tak populace srnek využívají jediné dostupné (a velmi chutné!) zelené píce a to řepky! Monotónní skladba jídelníčku pak u mladých a oslabených jedinců způsobuje to, že díky specifickému  složení řepky dochází u těchto jedinců ke kolapsu orgánů provázeného ztrátou plachosti, dezorientací, slepotou a následnou smrtí. Do záchranných stanic se takto postižené srnky dostávají mnohdy už ve stavu, kdy je již nemožné zvíře zachránit.

Srnec otrávený řepkou je i čerstvým pacientem záchranné stanice v Zeleném Vendolí

Ztráta plachosti a špatná orientace je jedním z příznaků otravy řepkou
Srnec otrávený řepkou v péči záchranné stanice Vendolí

Sníh překvapil v Bartošovicích také čápici

Sněhem zapadaná stanice v Bartošovicích
Záchranná stanice Bartošovice je i v dubnu pokrytá sněhem

Neustálé přívaly sněhu znesnadňují život také v samotných stanicích. Jak jejich zaměstnancům, tak pacientům. V Bartošovicích na Moravě si o jaru mohou nechat jen zdát.

Své o tom ví i čápice, která již snesla do hnízda snůšku vajec. Jak vypadalo její hnízdo po sněhovém nadělení se můžete přesvědčit na obrázku.

Čápice s vrstvou sněhu
Čápice si zažila krušnou noc na snůšce vajec
Čápice sedící na snůšce vajec
Čápice na hnízdě s přidanou podestýlkou

Přestože jí pracovníci stanice vypomohli suchou podestýlkou, je osud čapích mláďat zřejmě spečetěn.

Pomáhejme zvířatům v nelehkých podmínkách

Přestože v zimě pro nás bylo přikrmování ptáků samozřejmostí, mnozí se po pohledu do kalendáře rozhoudnou uklidit krmítko. To by byla ovšem veliká chyba! S neubývajícím sněhem také neubývá nedostatek potravy pro všechny druhy ptáků. Ba dokonce hladových krků je stále víc! U krmítek se například objevuje vzácný brkoslav severní, který jakožto tažný pták využívá naše území pouze jako mezizastávku. V záchranné stanici v Zeleném Vendolí se zastavili u krmítka, kde si pochutnali na jablkách.

Tažní ptáci jsou z počasí a nedostatku potravy v šoku!

Vzácní hosté - brkoslavové severní - na "občerstvovací" stanici
Tažné brkoslavy severní můžeme u nás spatřit právě jen v zimním období
Špaček obecný nepohrdl jahodou
V záchranné stanici Vendolí stále přikrmují ptáky
Navrátilcům z "teplých krajin" pomohli ve stanici doplnit ztracené síly
Záchranná stanice ve Vendolí pomáhá doplnit síly tažným ptákům, kteří už přilétli za jarem

Problémy s obstaráním potravy mají však i naši ptáci, kteří se právě z tahu vrátili a místo jara je tu překvapilo počasí zimní. Hejna ptáků (drozdi, špačci, konipasové..) jsou vyčerpána po namáhavé cestě, veškeré zásoby jsou vyčerpány a pokud nemohou svoje síly doplnit okamžitě, umírají vyčerpáním nebo na následky prochladnutí. I na ně mysleli ve Vendolí a nabídku na jídelníčku, kterou jsou zimní směsi a jablka, rozšířili také o vařené hovězí nebo drůbeží maso, rozmočené kočičí granule, kočičí a psí konzervy či rozmačkaná vařená vejce. Jak je vidět z přiložených obrázků, přívětivé menu přilákalo zákazníky z širokého okolí.

Drozd zpěvný a "prostřený stůl"
I tento drozd se vrátil z dlouhé cesty a potřebuje neprodleně doplnit energii
Pro vyčerpané ptáky jsou plná krmítka jedinou záchranou
Drozd kvíčala
Červenka obecná nedůvěřivě sleduje jahodu
Vyhladovělým ptákům lze podávat také ovoce

Zajíčky domů noste jen z velikonoční nadílky!

Krmení mláďat zajíců
Záchranná stanice Pátek_krmení zajíčků

A čeho mají ve stanicích kromě sněhu a ptačích návštěvníků na krmítkách plno? Mláďat zajíčků 🙁  Zřejmě je třeba to opakovat každý rok, znovu a znovu:“ Mláďata zajíců, stejně tak jako mláďata srnek, svou matku v počátcích života nenásledují. Leží v klidu na skrytém (no, matka si to zřejmě myslí) místě a vyčkávají příchodu matky, která je nakrmí a opět se vzdálí. Pokud proto takovouto „schovku“ objevíte, dělejte jakoby nic, místu se vyhněte a nechte ho dál v klidu čekat.

Ano, může se stát, že mládě o matku přijde, ale těchto případů je velmi málo a opuštěná mláďata mívají často specifické projevy – pískají, pobíhají, případně leží apaticky naboku.. v tomto případě konzultujte nález mláděte se záchranno stanicí (kontakt na tu vaší nejbližší naleznete na úvodní stránce).

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi