Byl odsouzen k smrti tak jako mnozí ostatní. V záchranné stanici Falco to nevzdali a včera orla vypustili na svobodu.

Málokdo věřil, že se vrátí na nebe – popálený a následně autem sražený orel mořský se léčil v záchranné stanici Falco na Litoměřicku. Dle vedoucího stanice, Václava Tomšovského, se tento majestátní dravec v péči záchranné stanice Falco objevil vůbec poprvé. Po intenzivní léčbě se vrací na svobodu opatřen vysílačkou.

Dne 28. září loňského roku zveřejnila záchranná stanice Falco na svém facebookovém profilu oznámení: „Poslední dnešní výjezd a odchyt nám do péče zavál tohoto popáleného a vysíleného krasavce orla mořského (Haliaeetus albicilla). Zranění jsou starší a orel je velice hubený. Po ošetření a ubytování se nám ho podařilo nakrmit, tak držte palce ať to dá. Děkujeme oznamovatelům za vynikající spolupráci.“ Václav Tomšovský orla přivezl z letiště v Roudnici nad Labem. Po důkladné prohlídce byla patrná příčina orlova neutěšeného stavu – orel byl popálen zásahem elektrického proudu. Kromě jasných známek průniku elektřiny do těla (pravé křídlo, levý stoják) měl ránu i na hlavě, která byla zřejmě následně způsobena střetem s dopravním prostředkem. Vyhlídky na jeho další osud nebyly nijak růžové. Zkušenější kolegové předvídali, že svému zranění podlehne, maximálně zůstane jako trvale handicapované zvíře v zajetí. Ptáci popálení od elektrického vedení v 99% případů totiž uhynou. Výjimečně skončí s trvalým handicapem (většinou amputovaným křídlem) v expoziční části stanic jako názorný příklad toho, co nezabezpečené sloupy vysokého napětí ptákům způsobují.

Ve Falcu však boj o záchranu vzácného dravce nehodlali vzdát. Popáleniny pravidelně ošetřovali a zajišťovali orlovi dostatek kvalitního krmení. Již prvního října proto Tomšovský uvedl: „Orel mořský pomalu nabírá síly, jsme moc rádi, už ho nemusíme krmit a přijímá potravu sám, pstruh mu zdá se chutná.“ Zlepšení pak bylo patrné i po měsíci, kdy Falco zveřejnilo příspěvek: „Orel mořský: popáleniny od elektrického proudu jsou už skoro plně zhojeny. Orel u nás nabral více než dobrou kondici a dnes byl přesunut do velké voliéry, kde se bude připravovat na návrat do přírody.“

Orel mořský je řazen mezi kriticky ohrožené druhy. V ČR je odhadována jejich početnost na 90 – 120 párů. I proto o takto vzácné zvíře, zřejmě jde o samce staršího pěti let, měli od počátku zájem ornitologové. Přislíbili, že pokud se dostane do kondice, zajistí mu vysílačku, aby mohl být sledován jeho další osud a rozšířily se tak poznatky o orlech mořských na našem území. „Doufejme, že datum 2.2.2022 bude pro orla mořského z Falca šťastným,“ uvedl ornitolog Dušan Rak, který osadil orla vysílačkou typu Anitra a díky moderním technologiím tak bude možné sledovat jeho další osud.

Záchranná stanice Falco, které spravuje území téměř celého Ústeckého a části Libereckého kraje, každoročně zajistí pomoc stovkám zvířat.  O uplynulém víkendu přišla navíc díky vichřici o některé starší voliéry. Veřejnost může stanici Falco podpořit! Dar pro stanici Falco lze zaslat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22/0800, pod variabilním symbolem 3702.

Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.

Logo Billa

Kontakt:
Václav Tomšovský, ZS Falco, 606 280 121

Fotky orla volně k použití:
https://www.uschovna.cz/zasilka/UUG3P7K5MKZP7RCP-TNS/

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 20. 5. 2024)

2 093 767 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi