Bartošovičtí sledují dva své svěřence s vysílačkami

(20.11.2015 Bartošovice na Moravě) Záchrannými stanicemi projdou ročně tisíce zvířat. Někdy se však střetávají s kritikou, že zvířata odchovaná v zajetí nebo po vážných zraněních nemají šanci plnohodnotného návratu do přírody. Jediná možnost, jak tato tvrzení vyvrátit je doložit, že tomu tak není. Záchranné stanice se tak snaží získávat finanční prostředky na vysílačky, se kterými jsou zvířata vypouštěna a sledována.

Záchranná stanice v Bartošovicích má se sledováním dlouholeté zkušenosti. Od 16.6.2015 je ve volnosti jeden exemplář včelojeda lesního, který byl poměrně dlouho v péči a rehabilitaci ( přijat byl 14.8. 2011 jako nevzletné mládě ). Včelojed byl ve vynikající kondici, měl zcela bezchybné opeření a velmi dobře ve velké, rehabilitační voliéře létal. Proto se kolegové rozhodli pro jeho vypuštění a monitorování s pomocí satelitní vysílačky. „Po téměř dvou měsících ve volné přírodě s velkou úlevou zjišťujeme, že se zřejmě bez problému uživí a k našemu velkému překvapení se pohybuje po poměrně malém území. Bude velmi zajímavé jeho další osud pozorně sledovat, není nám známo, že by už někdy byl v takovéto situaci včelojed lesní satelitní telemetrií monitorován,“ zveřejnili na svých stránkách bartošovičtí. Čtyřletý včelojed lesní „Šedý“ se dlouho držel v Poodří, potom se přesunul na Odersko a v neděli 6. září se vydal rychlým letem, východním směrem a dále na Slovensko do blízkosti obce Gelnica. Následně se přesunul do Itálie a podle posledních zpráv je zcela na jihu v blízkosti města Policoro. Většina táhnoucích včelojedů lesních již v této době zimuje v subsaharské Africe.

V neděli 2.8. byla také do volnosti vypuštěna mláďata čápa černého, úplně první odchov od černých čápů v trvalé péči ZS Bartošovice, umístěných v expoziční části stanice. Samci „Patrikovi“, který vážil 3020g byla připevněna satelitní vysílačka. Ještě v sobotu 29.8. se potuloval v okolí stanice a dokonce navečer zalétl na komín centrální budovy. V neděli se pak vydal severním směrem a skončil v blízkosti Vrbna pod Pradědem. „Říkali jsme si, že si poněkud popletl tahovou cestu. Nicméně tady nezůstal dlouho a už 3.9. se objevuje na Slovensku u Levic. V pátek 4.9. je už na východním okraji Rumunska a od té doby se jen nepatrně posunul do vnitrozemí,“ zveřejnili pracovníci stanice. Dále se černý čáp Patrik  posunul z Rumunska do Bulharska. Od 1.10., kdy přelétl Starou Planinu se pohybuje v blízkosti Jambolu, což je asi 100km západně od Burgasu. Loví tam na vodních kanálech.

Průběžné informace o sledování můžete sledovat na adrese bartošovické stanice www.csopnj.cz

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 17. 4. 2024)

1 677 474 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi