Alchymie v záchranných stanicích, aneb co mají záchranáři společného s Edwardem Kellym

(23.4.2013) Pipeta či stříkačka a spousta mléčných náhražek, vitamínových směsí a přísad – tak vypadá v těchto dnech „kuchyň“ pracovníků v záchranných stanicích. Díky lidské neznalosti se tak stávají náhradními rodiči.
Jako alchymisté z doby Rudolfa II. při pokusu o výrobu zlata si připadají pracovníci záchranných stanic pro volně žijící zvířata, když se snaží přijít na ideální recepturu náhražky mléka, kterým by úspěšně vypiplali co nejvíce zaječích miminek. Své poznatky si mezi sebou vyměňují navzájem, ale nic naplat – nic se nevyrovná pravému mléku mámy zaječice. Pokud se do stanice během pár dnů dostane zaječích mimin hned několik, vyžaduje péče o ně více jak třísměnný provoz a pečujících rukou se nedostává. O co jednodušší by to bylo, kdyby zaječí kojenec mohl zůstat v trávě u hřiště, odkud ho odpoledne přinesli děti.

Kampaně na ochranu mláďat

I letos vyrážejí záchranné stanice pro volně žijící živočichy do boje proti zbytečnému odběru mláďat. Šíří osvětu mezi širokou veřejností prostřednictvím plakátů, letáčků, článků v tisku a jiných médiích a informují o tom, že většina mláďat, na která lidé v přírodě narazí, není opuštěná, ale vyčkává příchodu matky. Kampaň „Neberte mláďata rodičům!“ odstartovali např. v záchranné stanici v Rokycanech.

Praha hlásí 30, Vlašim 9, Pátek s Kladnem po 6!

To není výsledek ze sportovní rubriky. Jsou to počty přijatých zajíčků za první letošní měsíce. Stanice už jich přijaly kolem stovky.  Příjmy jednotlivých stanic se pohybují již teď kolem pěti zajíčků na jednu stanici a všech 28 stanic sdružených v Národní síti záchranných stanic koordinované Českým svazem ochránců přírody, přijme nakonec za rok téměř 300 zajíců, z čehož 2/3 jsou právě mláďata! Nejsmutnější na tom však je fakt, že téměř polovina mláďat se nepodaří odchovat. Proto by si měl každý rozmyslet, zda mládě z přírody odebere, nebo se nejdříve raději poradí s odborníky.

Zbytečně odebrané mládě_ZS Buchlovice
Péče o zajíčky je velmi náročná

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 29. 11. 2023)

1 813 818 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi