10 000 zvířecích pacientů

(ČR, 14.7.2016) Léto rozhodně není pro pracovníky záchranných stanic časem odpočinku. Stanice totiž  přijmou zhruba 2/3 všech zvířat.  Během jednoho dne se třeba do záchranné stanice v Praze dostane i 40 zvířecích pacientů. Záchranné stanice sdružené v Národní síti přijaly od počátku roku přes 10 000 potřebných zvířat.
Nejčastěji se v létě do záchranných stanic dostávají mláďata ptáků – drobní pěvci, sovy a dravci. Jedná se hlavně o mláďata, která hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu (létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí). Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají.  Dále jde o mláďata i dospělce vyčerpané teplem. Mláďata ptáků předčasně vyskakují ze sluncem rozpálených hnízd v dutinách domů.  Zde je pomoc člověka nezbytná. Každý laik by měl při nálezu, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné, ihned zavolat záchrannou stanici.
Za měsíc červen zaevidovaly záchranné stanice také například příjem 80 ježků. Ti se dostali do stanice nejčastěji se zraněním od sekačky, po střetu s dopravou nebo jako mláďata uhynulých rodičů. Podobný počet zaznamenaly stanice také v příjmu kání, které se do stanic dostávají tradičně po zásahu elektřiny na sloupech el. vedení, ale také jako mláďata vypadlá z hnízd při prudkých bouřkách nebo vlivem lesní těžby. V letošních červnových statistikách ale vedou poštolky, kterých bylo přijato přes 300! Mezi nimi i více než 200 většinou zbytečně sebraných mláďat.
Záchranná stanice Ochrany fauny upozorňuje na výskyt mláďat netopýrů:  „V těchto dnech se začínají osamostatňovat netopýří mláďata, mohou být zpočátku nejen nezkušená, ale i trochu dezorientovaná a omylem vletět třeba i do vašeho příbytku. Pokud k tomu aby netopýr vyletěl, nestačí tma a otevřená okna, pak ho uchopte kusem látky nebo rukavičkou a vložte do papírové krabice. Večer krabici na klidném místě, nejlépe v blízkosti nálezu či vodní plochy otevřete a umožněte mu vyletět“.

Aktuální stav konta sbírky 33553322/0800
(k 28. 11. 2022)

2 202 330 Kč

Děkujeme!

CHCI TAKÉ PŘISPĚT

Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi