NEUVĚŘITELNÝCH 13 000 ZVÍŘAT UŽ LETOS PROŠLO RUKAMA PRACOVNÍKŮ ZÁCHRANNÝCH STANIC!

(ČR, 30.7.2018) Zatímco si většina lidí v létě užívá na dovolených, pracovníci záchranných stanic pro volně žijící živočichy jedou na plné obrátky. Od počátku roku evidují už více než 13 000 zvířat. Za letní měsíce záchranné stanice sdružené v Národní síti koordinované Českým svazem ochránců přírody každoročně přijmou až polovinu z celkového počtu zvířat.
Měsíc červenec je časem rorýsů – do stanic už jich přijali více než 400. Do konce prázdnin jich pak přibude určitě ještě pár desítek. Málokdo ale tohoto unikátního letce, který se u nás zdržuje vždy maximálně půl roku, pozná. Přestože rorýsi žijí v blízkosti lidí (nejčastěji obývají škvíry v panelových domech), člověk je nemá šanci zahlédnout jinak než za letu, kde tráví kromě hnízdění veškerý svůj život. Díky tomu nejsou uzpůsobeni na přistání na zemi a dlouhá křídla jim neumožňují samostatně vzlétnout. Zvláště pak mladí jedinci ale svůj první let nezvládnou a lidé je najdou, jak se bezvládně mrskají na zemi. Většinou jim lze lehce pomoci – vzít je do ruky a vyhodit je do vzduchu.
Nejčastěji se v létě do záchranných stanic dostávají kromě rorýsů i další mláďata ptáků – drobní pěvci a dravci. Jedná se hlavně o mláďata, která hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu (létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí). Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají. Dále jde o mláďata i dospělce vyčerpané teplem. Mláďata ptáků předčasně vyskakují ze sluncem rozpálených hnízd v dutinách domů. Zde je pomoc člověka nezbytná. Každý laik by měl při nálezu raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné.

Vysílený rorýs

ZS Falco – ptačí školka

 

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 970 886 Kč
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Zvířata vypouštěná ze záchranných stanic sledujeme

  (7.10., ČR) Patron nebe je název dílu pořadu České televize – Nedej se! Je o zoologovi Lubomíru Peške, který, kromě jiného, již řadu let pomáhá záchranným stanicím se sledováním zvířat, která se vrací do volné přírody. Sledování zvířat je nesmírně důležitou činností, díky níž stanice získávají informace o tom, zda zvířata byla na návrat dostatečně […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi