Srnčata: „Nesahejte na nás!“

(ČR, 3. 5. 2018) Máj je lásky čas a k srdci si to berou zejména zvířecí matky. Z ptačích hnízd začínají vykukovat rozčepýřená ptáčata, vodní nádrže i drobné kaluže se hemží pulci a na mezích, v lukách a polích se krčí první „kropenatá“ srnčata. Květen a červen je časem kladení srnčích mláďat a v tu dobu jsou srnčata nejzranitelnější. Záchranným stanicím pro volně žijící živočichy, které koordinuje Český svaz ochránců přírody, jsou každoročně hlášeny stovky údajně opuštěných srnčat. První letošní čerstvé srnčí miminko přijala již v dubnu záchranná stanice ve Spáleném poříčí. To po několika hodinách uhynulo.

Srnám se rodí 1 až 3 srnčata, která v prvních dnech pouze tiše leží v trávě či křoví. Matky srnčata chodí pouze několikrát za den krmit, jinak se u mláďat nezdržují, aby k nim nepřilákaly predátory. Mnohdy si srnčí matky vyberou k porodu místa velmi blízko lidských sídel či sice v přírodě, ale nedaleko turistických tras, kde jsou lidmi snadno nalezena. U srnčat, stejně jako u zajíčků, platí jasné pravidlo, že pokud tato mláďata nejsou viditelně zraněná či zmateně nepobíhají, nepískají či nepronásledují lidi (známka vyhladovění, kdy přišli o matku), není třeba do jejich života nijak zasahovat. Pro člověka platí jediné – mláďat si nevšímat a mít pod kontrolou své psy. Velmi důležité je také proškolení dobrovolníků při akcích typu „záchrana před senosečí“. Není možné, aby dobrovolníci srnčata místo na okraj louky transportovali do záchranných stanic.

Každý laik by měl při nálezu „podezřelého“ mláděte, raději zavolat záchrannou stanici, protože rozeznat, kdy mládě potřebuje pomoc je někdy opravdu obtížné. Odborníci ze stanic dokážou i po telefonu dobře poradit a předejde se tak zbytečným odběrům mláďat.

Záchranným stanicím teď začínají opravdu perné týdny a měsíce. Zastaví se nejdříve po prázdninách. Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo  33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Foto: mladé srnče čekající na svou matku (ZS Spálené Poříčí)

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi