Netopýři potřebují pomoc

(Praha, 20.3. 2018) Kalendář nám sice ukazuje jarní měsíc, ale venku to tak nevypadá. Teploty opět klesají k deseti stupňům pod nulou a příroda zmatkuje. Stromy jsou napučené, někde kvetou jarní byliny, ptáci tokají a netopýři se probouzí. Záchranné stanice Národní sítě, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody tak mají plné ruce práce. Od počátku roku už přijali na 600 netopýrů!

Své o netopýrech mohou vyprávět pracovníci stanice na Huslíku. Tam už jich letos přijali více než 260. „Na konci ledna jsme byli zavoláni do Josefova Dola u Mladé Boleslavi, kde při rekonstrukci bytu dělníci narazili na téměř 200hlavou kolonii netopýrů nejmenších. Téměř 40 už jsme pomoci nedokázali, ostatní zůstanou v naší stanici do jara,“ přibližuje nález vedoucí stanice Luboš Vaněk. Okolo 60 zvířat přijali v Liberci. „Naprostá většina je z areálu liberecké nemocnice. Žijí tam dlouhodobě. V létě mají v nepřístupných prostorech pod pláštěm budov mateřské kolonie, následně tam i zimují. Nejčastěji nás volají z gynekologie. Když se netopýři probudí, dostávají se do pokojů, kam je jezdíme odchytávat. Máme pro ně ve stanici náhradní zimoviště, a tak přečkají zimu u nás“, prozradila Lenka Čápová z liberecké záchranné stanice.

Dle specialistů na netopýry se netopýři v posledních dnech probouzí buď z důvodu, že se zimoviště příliš prohřálo a oni už se vydali hledat potravu, nebo zimoviště naopak začalo promrzat a netopýři se tak šokem probrali ze zimování ve snaze najít zimoviště vhodnější. V obou případech netopýři končí většinou vysílení na zemi či v blízkosti lidských sídel. Bez okamžité pomoci hynou.

Pro netopýry představuje obrovské riziko také kácení dřevin, ve kterých mají zimní úkryty. Při pochybnostech je dobré si nechat strom předem odborníky zkontrolovat a v případě, že dojde při kácení k zásahu do zimujících netopýrů, kontaktujte okamžitě záchrannou stanici.

Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo 33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi