Netopýři potřebují pomoc

(Praha, 20.3. 2018) Kalendář nám sice ukazuje jarní měsíc, ale venku to tak nevypadá. Teploty opět klesají k deseti stupňům pod nulou a příroda zmatkuje. Stromy jsou napučené, někde kvetou jarní byliny, ptáci tokají a netopýři se probouzí. Záchranné stanice Národní sítě, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody tak mají plné ruce práce. Od počátku roku už přijali na 600 netopýrů!

Své o netopýrech mohou vyprávět pracovníci stanice na Huslíku. Tam už jich letos přijali více než 260. „Na konci ledna jsme byli zavoláni do Josefova Dola u Mladé Boleslavi, kde při rekonstrukci bytu dělníci narazili na téměř 200hlavou kolonii netopýrů nejmenších. Téměř 40 už jsme pomoci nedokázali, ostatní zůstanou v naší stanici do jara,“ přibližuje nález vedoucí stanice Luboš Vaněk. Okolo 60 zvířat přijali v Liberci. „Naprostá většina je z areálu liberecké nemocnice. Žijí tam dlouhodobě. V létě mají v nepřístupných prostorech pod pláštěm budov mateřské kolonie, následně tam i zimují. Nejčastěji nás volají z gynekologie. Když se netopýři probudí, dostávají se do pokojů, kam je jezdíme odchytávat. Máme pro ně ve stanici náhradní zimoviště, a tak přečkají zimu u nás“, prozradila Lenka Čápová z liberecké záchranné stanice.

Dle specialistů na netopýry se netopýři v posledních dnech probouzí buď z důvodu, že se zimoviště příliš prohřálo a oni už se vydali hledat potravu, nebo zimoviště naopak začalo promrzat a netopýři se tak šokem probrali ze zimování ve snaze najít zimoviště vhodnější. V obou případech netopýři končí většinou vysílení na zemi či v blízkosti lidských sídel. Bez okamžité pomoci hynou.

Pro netopýry představuje obrovské riziko také kácení dřevin, ve kterých mají zimní úkryty. Při pochybnostech je dobré si nechat strom předem odborníky zkontrolovat a v případě, že dojde při kácení k zásahu do zimujících netopýrů, kontaktujte okamžitě záchrannou stanici.

Pokud chcete podpořit záchranné stanice, můžete poskytnout finanční dar na konto sbírky Zvíře v nouzi číslo 33553322/0800 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI 90 na číslo 87777 (platí pro všechny operátory, účtování DMS: 90 Kč, příjemce obdrží 89 Kč, službu provozuje Fórum dárců). O dalších možnostech podpory se dozvíte na stránkách www.zvirevnouzi.cz.

Kontakt: Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 917 542 Kč
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Když jde malý bobr spát… aneb bobří story na Plzeňsku

  (17.9.2018 Plzeň) „Agresivní bobr pokousal pejskaře…“ „Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr..“ – to je jen několik titulků z médií posledních dní. Případem se zabýval Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice. Z šetření vytvořil a zveřejnil podrobnou zprávu Závěrečná zpráva – bobr Drahotín 2018 V Z ní vyplývá, že přesto, že zranění […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi