Do záchranných stanic se v zimním období dostávají zajímaví pacienti

(Praha, 10.11.2017) Ač se nám začátek podzimu připomíná hlavně odletem hejn ptáků směřujících od nás na jih, méně známe je to, že naopak ze severu se dostávají některé ptačí druhy k nám. Mezi takové tažné ptáky patří například brkoslav severní, drozd cvrčala a drozd kvíčala, ťuhýk šedý, havran polní, morčák velký, husy polní a husy běločelé, případně další raritky, jako jsou různé druhy potáplic a potápek.

V záchranných stanicích se nejčastěji v zimním období setkávají s raritkou v podobě králička obecného, což je druh částečně tažný a ve stanicích končí převážně díky zranění způsobeným po nárazu do prosklených ploch. Již nyní stanice evidují na dvacet těchto drobných pěvců. Jednoho mají nově také v záchranné stanici ve Spáleném Poříčí.

Pražská záchranná stanice uvítala dalšího vzácného hosta, kterým byla berneška bělolící. Tu ve stanici léčili se zlomenou nohou. Tuto zajímavost si nenechal ujít ani Pražský deník.

Mnohé lidi v zimě mate, když v přírodě narazí na labutě, které se usadily na poli mnohdy velmi vzdáleném od vodní plochy, či na bílé čápy. Pracovníci stanic k takovým případům nevyjíždí, neboť zvířatům nic neschází. Labutě se v zimním období s nedostatkem potravy často na ozimech, které jsou na polích pěstovány, pasou. Rok od roku přibývá čápů, kteří na zimu nikam necestují a živí se lovem hlodavců. Až když republika zapadne sněhem a lov je pro čápy obtížný, pracovníci stanic čápy začnou buď přikrmovat, nebo je převezmou do záchranné stanice.

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi