Vzácný orlovec se zotavoval v nových prostorech!

(Stránské, 25.10.2016) V záchranné stanici ve Stránském se zotavoval vzácný pacient, kterým byl mladý orlovec říční. Díky podpoře Lesů České republiky, s.p. (LČR), se podařilo zafinancoval projekt na rekonstrukci chovného zařízení, kde mohl tento vzácný dravec strávit nezbytných 20 dní v nových léčebných prostorech. Následně byl úspěšně vypuštěn zpět do přírody.

Zesláblého ptáka našel pod sloupy elektrického vedení myslivec, který kontaktoval záchrannou stanici. Bylo nutné vyloučit zásah elektrickým proudem, případně otravu. Jednoduché také nebylo zajistit, aby zvíře přijímalo potravu. Orlovec je totiž velmi vybíravý a vyžaduje kvalitní, mnohdy jen čerstvé ryby. „Po dvaceti dnech jsme dosáhli toho, že mladý orlovec začal přijímat potravu sám bez pomoci, dokáže přeletět celou novou sedmimetrovou voliéru, koupe se ve vodě, zkrátka jeho přirozené chování se ustálilo do normálu. Denně zkonzumoval jednu rybu o váze půl až tři čtvrtě kilogramu. A dnes jsme přijeli na Holubí vrch nad obcí Stránské, abychom zjistili, zda je na tom kondičně tak dobře, že dokáže odletět do větší dálky a postarat se o sebe sám,“ sdělil před samotným vypuštěním dravce vedoucí záchranné stanice Petr Schäfer.

Orlovec říční je rybožravý dravec, o něco málo větší než káně, který naší republikou pouze protahuje, hnízdění se zatím neprokázalo. Záchranné stanice každoročně ošetří do 10 těchto ptáků. V letošním roce stanice přijaly zatím 5 orlovců, z nich pouze orlovec ze Stránského mohl být navrácen do přírody. V záchranné stanici v Plzni nedávno přijali orlovce po popálení o dráty el.vedení, kterému muselo být amputováno křídlo a zůstane tak ve stanici k expozičním účelům.

Český svaz ochránců přírody, který provozuje také záchrannou stanici ve Stránském, spolupracuje s LČR na řadě projektů v oblasti ochrany biodiverzity, záchrany handicapovaných živočichů i ekologické výchovy již 18 let. V letošním roce na tuto spolupráci LČR vyčlenily částku 2 000 000 Kč.

Kontakt: Petr Schäfer, záchranná stanice Stránské, 777 256 577
Zdeňka Nezmeškalová, Český svaz ochránců přírody, 774 155 155
Pozn.
Video k vypouštění orlovce najdete pod odkazem https://www.youtube.com/watch?v=cwV4z7e1cxk

(foto Jiří Konečný)

Orlovec připravený na vypuštění (foto Jiří Konečný)

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi