Otřesný případ pytláctví a porušení zákona na ochranu přírody řeší policie

(18.8. Dolní Týnec) V pátek. 8. srpna ve večerních hodinách přijala Záchranná stanice Falco oznámení z Volfartic na Českolipsku, o nálezu čerstvě postřeleného sokola, který obyvatelům spadl na dvůr. Dravec masivně krvácel z průstřelu křídla, hrudi a břicha.

„Kolem osmé hodiny večer nám volali lidé z Volfartic, že byli zrovna venku na zahradě a uslyšeli výstřel. V ten moment jim spadl k nohám velký pták. Na místo jsme ihned vyjeli a poskytli jsme dravci, určenému jako sokol, první pomoc a předali ho do péče veterinářky. Zvíře bylo v šoku a velmi zesláblé obrovskou ztrátou krve“, říká šéfka stanice Falco, Jana Tomšovská, a dodává:“ Všem ve vesnici je jasné, kdo to udělal. Hned v sousedství je dům obsypaný holuby. Jestli se podaří policii čin prokázat, se teprve uvidí“. Na veterinární ošetřovně byl dravec do nedělního večera, kdy se jeho stav zlepšil a tak mohl být opět předán do péče stanice Falco. V pondělí už stál a přijal trochu potravy. Bohužel nebylo vyhráno. V úterý se stav dravce najednou prudce zhoršil a i přes snahu veterinářky, dravec do půlhodiny uhynul, patrně na plicní embolii/závěry z pitvy ještě nejsou k dispozici/. Zajímavostí je, že pták byl kroužkován v ornitologické stanici Vogel Radolfzell v Německu. Případ řeší Služba kriminální policie v České Lípě a pachateli hrozí postih hned za několik trestných činů.
Stanice Falco spravuje území patnácti obcí s rozšířenou působností (Bílina, Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Nový Bor, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Žatec) a za rok přijme více než 700 zvířat, z čehož se daří téměř 60 % zvířat navracet do přírody. Některé případy, které musí ve stanici řešit, svou brutalitou dokáží šokovat.

Nebuďte lhostejní ke svému okolí, případy týrání zvířat lze nahlásit i anonymně.

Sokol v záchranné stanici Falco

Sokol v záchranné stanici Falco

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi