Desop slaví 20 let

V neděli 2. prosince 2012 slavil DESOP 20 let od oficiálního založení a vzniku Dobrovolného ornitologického spolku – ochrany ptactva. DES OP se od svého vzniku snaží naplňovat a realizovat tři základní cíle a myšlenky. Prvním cílem je provozování Záchranné stanice živočichů a několika léčebných zařízení sloužících k péči o poraněné či jinak handicapované volně žijící živočichy. Druhým cílem jsou neméně důležité projekty druhové ochrany a třetím a zároveň  i nejdůležitějším cílem je ekologická výchova a osvěta.

Za dvacet let své činnosti bylo uskutečněno 7.554 zaevidovaných zásahů, výjezdů a opatření. K tomuto počtu je však nutno přičíst ještě samostatné projekty druhové ochrany a aktivity s nimi související, plus stovky hodin věnovaných ekologické výchově a výukovým programům. Časově se DESOP pohybuje v tisících hodin, stovkách dnů a dvou desítkách roků.

Co se samotné záchranné stanice týká,  tak za stejné období bylo přijato 20.970 zvířecích pacientů, přičemž z tohoto počtu bylo 6.874 ptáků, 10.902 savců, 2.564 plazů  a obojživelníků či 630 zvířat domácích a exotických.

Úspěšnost léčby, odchovů a návratu zvířat zpět do volné přírody se v průměru pohybuje mezi 50 až 70%,  přičemž u jednotlivých živočišných druhů se výrazně liší.

Kolem činnosti DES OP se také pohybuje i nemalé množství dobrovolníků, příznivců a přátel. Řádově to vychází na sto lidí, kteří nás podporují, dotují svým volným časem či odbornými službami. Profesně mezi ně patří jak veterináři, tak lidé co pečují o některé pacienty, počítače, internetové stránky, technické vybavení a mnoho dalších věcí.

20 LET DESOP

 • Darujte na sbírku: 33553322/0800

  Stav konta: 1 065 221 Kč (13.3.2019)
  Děkujeme!!!

  oznámení o daru
  darovací certifikáty

 • Aktualita

  Záchranné stanice získaly během února dary ze sbírky.

  Během února 2019 proběhlo přerozdělení sbírky, které stanicím velmi pomůže s péčí o zraněná zvířata, která potřebují naší pomoc. Za necelých šest měsíců se podařilo vybrat neuvěřitelných 929 784 Kč. Dary mohou být od dárců směřovány konkrétním stanicím pomocí variabilního symbolu (jejich seznam najdete zde), zbytek je rozdělen podle spravedlivého klíče. K darům posílaným na účet […]

 • Pomoc volně žijícím zvířatům už nemůže být snazší. Stáhněte si aplikaci Zvíře v nouzi.
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi
  Mobilní aplikace pro Zvíře v nouzi